Reklama

Dokumentacja myśliwca F-35 w rękach Chińczyków

Chińscy hakerzy wykradli USA oraz zagranicznym partnerom dziesiątki terabajtów danych dotyczących myśliwca 5. generacji F-35 – donosi Defence24 powołujący się na publikację z Der Spiegel. Dzięki nim powstały maszyny J-20 i J-31.

Hakerzy oraz agenci działający w różnych krajach wykradli mnóstwo bardzo szczegółowych informacji programu budowy myśliwca piątej generacji F-35 Lightning II. Celem ataków nie był tylko amerykański koncern Lockheed Martin, ale również zagraniczni partnerzy zaangażowani w projekt - Dania, Australia, Izrael, Kanada, Norwegia, Turcja czy Wielka Brytania.

Doniesienia nie są niczym nowym, ale teraz potwierdził je i uzupełnił o nowe szczegóły Edward Snowden. Chińczykom udało się przechwycić schematy najważniejszych elementów samolotu, m.in. materiałów utrudniających wykrycie, chłodzenia gazów wylotowych oraz komponentów i oprogramowania radaru. To jednak nie wszystko, ponieważ wśród skradzionych danych mogły znaleźć się także informacje poświęcone maszynom F-22, B-2 czy atomowym okrętom podwodnym.

Reklama

Eksperci są zdania, że wiele elementów nowych chińskich myśliwców zostało po prostu skopiowanych z F-35. Poza tym niemożliwe jest, aby w ciągu 1-2 lat dokonać tak ogromnego skoku technologicznego, na który w normalnych warunkach Chińczycy potrzebowaliby nawet 10 lat.  

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama