Reklama

​"Owsiak" i "Jezusek" - unikatowe karetki z Przemyśla w Muzeum

Karetka otrzymała osobliwy pseudonim "Owsiak" /fot. Łukasz Pieniążek /materiały prasowe

Reklama

Do zbiorów Muzeum Ratownictwa w Krakowie trafiły wyjątkowe karetki, użytkowane dotychczas przez Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. Jest to dar tejże placówki, a także wsparcie ze strony Zarządu Województwa Podkarpackiego dla zachowania historii i tradycji ratownictwa z ziemi przemyskiej.

Są wśród nich karetki na bazie samochodów Volkswagen T4, Renault Master i Peugeot Boxer, mające ciekawą historię, a także stanowiące przykład dobroczynności mieszkańców Przemyśla i okolic. Na początku XXI wieku pogotowie ratunkowe przeżywało głęboki kryzys sprzętowy. Ratunkiem były wszelkiego rodzaju zbiórki i działalność fundacji.

Pierwsza z nich - Volkswagen, została zakupiona w ramach akcji "Kolęda na szpital" zorganizowanej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Jej koordynatorem był ks. prałat Tadeusz Biały. Pieniądze były zebrane we wszystkich parafiach archidiecezji, a oficjalne przekazanie nastąpiło 1 czerwca 2003 roku. Zabudowę karetki wykonano również w tzw. "czynie społecznym" i choć była daleka od marzeń, spełniała powierzone jej zadania. Doczekała się też nadania przez pracowników szpitala okolicznościowej nazwy - "Jezusek"

Reklama

Kolejna to specjalistyczny ambulans do transportu noworodków, przekazany dla mieszkańców Przemyśla w 2002 roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Karetkę zabudowała firma AMZ-Kutno na zlecenie fundacji i również ten pojazd doczekał się potocznej nazwy - "Owsiak". Z biegiem lat był wykorzystywany do normalnej pracy pogotowia, jako karetka reanimacyjna i transportowa.

Najmłodszy z nich to Peugeot Boxer, również w zabudowie AMZ, zakupiony jako nowoczesna karetka reanimacyjna dla nieistniejącego już w Przemyślu 114 Szpitala Wojskowego. To również pamiątka z działalności wojskowej służby zdrowia w tym mieście-twierdzy, znanej min. z historii i potęgi dawnej CK Armii.

Wspomniany obiekt zabytkowego już wojskowego szpitala w Przemyślu jest też miejscem, w którym od 2018 roku działa Oddział krakowskiego Muzeum Ratownictwa. Dzięki wsparciu ze strony władz Miasta Przemyśla powstaje tam wystawa dokumentująca historię ratownictwa. Prezentowane będą na niej różne pojazdy ratownicze, w tym opisywane karetki pogotowia.

O autorze

Łukasz Pieniążek jest inicjatorem powstania i współzałożycielem Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jego artykuły o historii ratownictwa pojawiają się regularnie w serwisie Menway.

***Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy