Wyjątkowa atrakcja w Polsce będzie czynna codziennie. Część Twierdzy Nysa

Twierdza Nysa w woj. opolskim, która swego czasu zgarnęła tytuł "Cuda Polski", uznawana jest za jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji w tej części kraju. Ze względu na duże zainteresowanie, charakterystyczna część twierdzy - Fort Prusy - będzie codziennie otwarty dla turystów.te

Twierdza Nysa to jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji historycznego Śląska. Uwagę przykuwa szczególnie Fort Prusy.
Twierdza Nysa to jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji historycznego Śląska. Uwagę przykuwa szczególnie Fort Prusy.saskekun123RF/PICSEL

Atrakcje w Polsce. Warto odwiedzić te historyczne obiekty

W Polsce zachowało się sporo fortyfikacji, obejmujących rozmaite obiekty obronne z różnych epok historycznych. Od średniowiecznych zamków i murów miejskich aż po twierdze i forty z okresu obu wojen światowych - każdy z tych obiektów stanowi świadectwo ewolucji sztuki militarnej, zmieniających się potrzeb obronnych oraz umiejętności adaptacji budowli obecnych na podbitych terenach. Niektóre z tych fortyfikacji przetrwały do naszych czasów w dobrym stanie, pełniąc dziś funkcje muzealne, edukacyjne czy rekreacyjne.

Wśród najbardziej imponujących i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce warto wymienić Twierdzę Srebrna Góra, która jest unikatem na skalę Europy, jako największa górska twierdza, oraz Twierdzę Kłodzko, słynącą m.in. z rozległych podziemnych labiryntów. Obie te warownie przyciągają turystów swoją monumentalnością i bogatą historią. Na szczególną uwagę zasługuje również Twierdza Nysa, położona w województwie opolskim, która odgrywała kluczową rolę w systemie obronnym regionu. Turyści mają się z czego cieszyć, bowiem właśnie stamtąd płyną dobre wieści.

Forty Prusy to część Twierdzy Nysa. Można go będzie zwiedzać codziennie

Twierdza Nysa to założenie, którego większa część powstała w XVIII wieku z inicjatywy króla Prus Fryderyka II. Miasto miało kluczowe znaczenie strategiczne, więc król zdecydował się dobrze je ufortyfikować. Dziś mieszkańcy Nysy i turyści mogą podziwiać pozostałości dawnej świetności. W 2023 roku National Geographic Traveler zaliczył Twierdzę Nysa do Cudów Polski. Założenie obejmuje spory teren i jest jednym z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji na terenach historycznego Śląska.

W skład twierdzy wchodzi m.in. kilka fortów, w tym Fort Prusy. Został wzniesiony na północnym brzegu Nysy Kłodzkiej w latach 1743-1745, później był jeszcze rozbudowywany. Pełnił on różne funkcje, m.in. koszar i więzienia. Obecnie, po przeprowadzonym niedawno remoncie i zabezpieczeniu zabudowań, Fort Prusy przyciąga coraz więcej turystów, oferując możliwość zwiedzania unikatowej budowli, podziwiania architektury militarnej w kształcie pięcioramiennej gwiazdy oraz odkrywania tajemnic Twierdzy Nysa.

Godziny otwarcia Fortu Prusy. Jak tam dotrzeć i gdzie kupić bilet?

Dzięki staraniom lokalnej społeczności i władz, Fort Prusy stał się tętniącym życiem centrum edukacji, łączącym historię z nowoczesnymi atrakcjami dla odwiedzających. Odbywają się tu np. nocne zwiedzania, a także imprezy tematyczne, takie jak zapowiadany na koniec kwietnia Sabat Czarownic. Turyści coraz tłumniej wybierają się podziwiać historyczne założenie. Na stronie założenia na Facebooku poinformowano w związku z tym o zmianach dotyczących funkcjonowania obiektu jako atrakcji turystycznej. "Ze względu na duże zainteresowanie i rosnącą liczbę odwiedzających Fort Prusy otwiera swoje bramy codziennie", podano.

Zlokalizowany w Nysie Fort Prusy teraz można zwiedzać w każdy dzień tygodnia, co powinno ułatwić podróżnym planowanie wizyt w tym ciekawym miejscu. To obiekt z ofertą zarówno dla starszych, jak i młodszych, organizujący dla dzieci specjalne programy edukacyjne.

W jakich godzinach Fort Prusy jest otwarty dla zwiedzających i kiedy można skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem?

  • Od poniedziałku do piątku: 10:00 - 16:00, oprowadzanie odbywa się przy minimum 5 osobach.
  • W sobotę i niedzielę: 12:00 - 16:00, oprowadzanie odbywa się o godz. 12:00, 14:00 i 16:00.

Bilety na zwiedzanie obiektu można kupić zarówno w kasie fortu, jak i online na stronie założenia.

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News