ATLAS i Valkyrie radzą sobie coraz lepiej. Zobaczcie te roboty w akcji

Robot humanoidalny ATLAS od Boston Dynamics i Valkyrie od NASA, przechodzą mordercze szkolenia i testy w instytucie IHMC. Efekty pracy inżynierów nad tymi maszynami przyszłości po prostu zadziwiają.

Oczywiście daleko im jeszcze do nas, ludzi, ale są ku temu na najlepszej drodze. Oba roboty humanoidalne są obecnie najbardziej zaawansowanymi na świecie, jeśli chodzi o system poruszania się. W Institute for Human and Machine Cognition maszyny opanowały już chodzenie po cegłach.

Naukowcy co chwilę dokonują w nich kolejnych modyfikacji, które pozwalają im coraz sprawniej, a zwłaszcza precyzyjniej poruszać się po najbardziej skomplikowanych powierzchniach. Sztuczna inteligencja i systemy obliczeniowe muszą nauczyć się radzić z takimi przeszkodami, ponieważ roboty powstają z myślą nie tylko o akcjach ratowniczych, ale również o misjach kosmicznych, a w trakcie nich będą czyhały na nich najróżniejsze zagrożenia.

Reklama

ATLAS i Valkyrie zostały wyposażone w najnowocześniejszy system LiDAR. Dzięki niemu mogą w trybie rzeczywistym mapować otaczającą ich przestrzeń, co pozwala im lepiej planować trasę i sprawniej poruszać się w symulowanym otoczeniu. Na poniższym materiale filmowym możecie zobaczyć, jak roboty stąpają po cegłach oraz pokonują ciasne przestrzenie, jednocześnie zachowując równowagę.

Firma Boston Dynamics, która od jakiegoś czasu jest własnością japońskiego giganta SoftBank, nie ukrywa, że widzi swojego humanoidalnego robota nie tylko w realizowaniu akcji ratunkowych, ale również misji dla wojska. Tymczasem NASA planuje wysłać Valkyrie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a później na Księżyc i Marsa, gdzie cały oddziały takich robotów pomogą kolonizatorom w budowie pierwszych kolonii ludzkich oraz kosmicznym górnictwie.

Źródło: GeekWeek.pl/IHMC Robotic / Fot. IHMC Robotic

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy