Jak duży jest łazik Perseverance? Dużo większy, niż Wam się wydaje [FILM]

Od 10 dni na powierzchni Marsa znajduje się najbardziej zaawansowany w historii ludzkości łazik eksploracyjny. Obecnie NASA przygotowuje go do pierwszej podróży. Jak duży jest ten robot?

Chociaż Perseverance powstał na sprawdzonej konstrukcji swojego starszego brata, czyli łazika Curiosity, który przemierza Czerwoną Planetę od 9 lat, to jednak nowy łazik jest od niego nieco większy. Możecie to zobaczyć na załączonym materiale filmowym. Co ciekawe, w JPL, naukowcy z NASA wszystkie ruchy Perseverance wykonują najpierw na drugim egzemplarzu maszyny. Łazik ma więc swojego bliźniaka, który został na Ziemi. Robot jest też w dużym stopniu autonomiczny, co pozwala mu omijać mniejsze przeszkody bez pomocy inżynierów.

Perseverance ma długość 2,9 metra, szerokość 2,7 metra, wysokość 2,2 metra i waży 1025 kg. Mówimy zatem o dość sporym szcześciokołowym robocie, większym od człowieka. Pierwszy łazik NASA był wielkości plecaka szkolnego, a teraz sam napęd termo-elektryczny z plutonem ma taką wielkość. Na pokładzie łazika znajduje się 21 kamer. Dron ma dodatkowe 2 moduły. Maszyna może poruszać się z prędkością do 152 metrów na godzinę.

Reklama

NASA planuje w niedalekiej przyszłości zastąpić łaziki dronami. Ponownie wrócimy do urządzeń o wielkości szkolnego plecaka, ale ich możliwości będą nieporównywalnie lepsze. Obecnie trwają przygotowania do lotu helikoptera Ingenuity, który znajduje się w podbrzuszu łazika Perseverance. Urządzenie jest w pełni sprawne. Pierwszy lot może nastąpić w ciągu następnych 2 tygodni. Jeśli przebieg jego pierwszej misji będzie satysfakcjonujący, to przyszłość eksploracji planet będzie należał do takich maszyn.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy