Koniec słynnego robota Asimo od Hondy, który grał w piłkę z Obamą i tańczył z Merkel

Uwielbiany przez Japończyków i słynny na cały świat robot Asimo od Hondy odchodzi na zasłużoną emeryturę. Maszyna o wyglądzie astronauty grała w piłkę z Barackiem Obamą, prezydentem USA, i tańczyła z Angelą Merkel, kanclerz Niemiec.

Maszyna pierwszy raz została zaprezentowana 18 lat temu. Od tego czasu przeszła wiele przemian, dzięki którym zyskiwała niesamowite zdolności. Zachwycała nimi cały świat, a Japończycy byli z niej dumni, jak z żadnego innego robota, który powstał w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Asimo gościł nie tylko na większości wystaw czy targów technologicznych na całej planecie, ale również pojawiał się na ważnych konferencjach państwowych i międzynarodowych. Przyjmował wielu znamienitych gości m.in. na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Maszyna mogła pochwalić się posiadaniem wielu zdolności i nawet do dziś uważana jest za jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie, w kwestii precyzji systemu poruszania się i sztucznej inteligencji.

Reklama

Z przyjaznym i miłym Asimo można było porozmawiać na trudne tematy, a gdy potrzebowaliśmy ruchu, robot mógł nam towarzyszyć w grze w piłkę czy joggingu. Świetnie radził sobie również z podnoszeniem i przenoszeniem różnych przedmiotów oraz wykonywaniem trudnych czynności.

Niestety, władze Hondy postanowiły zakończyć jego rozwój i oddelegować wielkiego Japończyka na zasłużoną emeryturę. W najbliższych miesiącach koncern skupi się na zupełnie nowych projektach związanych z robotami humanoidalnymi.

Nie jest tajemnicą, że na tym polu ostatnimi czasy powstaje ogromna konkurencja. Jedną z nich jest np. SpotMini czy Atlas od Boston Dynamics, czyli firmy, która jest od jakiegoś czasu własnością japońskiego giganta SoftBank.

Cenne doświadczenie, zdobyte przez lata rozwoju Asimo, zostanie w świetny sposób spożytkowane przy tworzeniu inteligentnych i precyzyjnych maszyn na potrzeby starzejącego się w Japonii, a także w Europie, społeczeństwa.

Honda ma aspiracje stać się ponownie liderem w tej dziedzinie. To świetna wiadomość, duża konkurencja sprawi, że niebawem będziemy mogli ujrzeć coraz to bardziej zaawansowane roboty. Z ich pomocą w przyszłości nasze życie będzie o wiele prostsze, bo ich zadaniem będzie wyręczać nas w większości codziennych czynności. My natomiast będziemy mogli oddać się swoim pasjom i zwiedzać planetę.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Honda

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy