Kupa… tylko tyle nas różni od prawdziwej sztucznej inteligencji?

Gdybyście mieli określić za pomocą jednego słowa, czym różnimy się od maszyn, to co byście wybrali - miłość, współczucie, emocje, a może szczęście? Błąd!

Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna, a mianowicie… kupa. I wcale nie jest to ponury żart, ale wynik ostatniego jednowyrazowego Testu Turinga przeprowadzonego przez naukowców z MIT, Johna McCoya i Tomera Ullmana. Szybko wyjaśnimy przy okazji, czym jest rzeczony test - to sposób określania zdolności maszyny do posługiwania się językiem naturalnym i mającym dowodzić opanowania przez nią umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego, który powstał w latach 50. ubiegłego wieku, a jego autorem jest brytyjski badacz Alan Turing.

Reklama

Wspomnieni uczeni postanowili wypróbować ostatnio jego jednowyrazową wersję, zwaną Minimalnym Testem Turinga, którą rozpoczęli następującym wprowadzeniem: - Wyobraź sobie siebie i pewnego inteligentnego robota przed sędzią, który was nie widzi. Musi zgadnąć, który z was jest człowiekiem. Kogokolwiek sędzia uzna za człowieka, ten będzie żył, drugi musi umrzeć. I ty i robot chcecie żyć. Sędzia jest sprawiedliwy i inteligentny. Sędzia mówi: Każdy z was poda mi jedno słowo. Bazując na tym słowie, zgadnę, kto jest człowiekiem. Co wybierasz?

John McCoy i Tomer Ullman podkreślają jednak, że ich test nie ma być benchmarkiem dla rozwoju AI, a jedynie metodą określenia tego, jak ludzie postrzegają siebie w stosunku do maszyn. Jest to ich zdaniem o tyle istotne, że na co dzień jesteśmy otoczeni coraz większą ilością inteligentnych asystentów, a ich integracja z naszym życiem będzie jeszcze większa, więc w końcu zaczniemy na poważnie zadawać sobie pytanie, co nas od nich odróżnia.

W pierwszym z przeprowadzonych przez badaczy testów, 936 uczestników miało za zadanie wskazać jedno słowo, które ich zdaniem udowadnia ich „ludzkość”. Wybór był dowolny, ale pomimo tego ochotnicy najchętniej wskazywali kilka odpowiedzi - 4 najczęściej padające to miłość (134 wskazania), współczucie (33 wskazania), człowiek (30 wskazań) i proszę (25 wskazań), które stanowią łącznie jedną czwartą wszystkich ankietowanych.

W drugim z testów wzięło udział 2405 uczestników i tym razem musieli oni wybierać pomiędzy parą słów, wskazując to, które ich zdaniem wskazał człowiek, a które sztuczna inteligencja. Hasła „miłość”, „człowiek” i „proszę” znowu okupowały czołówkę, ale tym razem spośród wszystkich par najpopularniejszym wyborem okazała się... „kupa”. To właśnie to słowo zdaniem większości badanych stanowi o naszym człowieczeństwie :)

I chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to żenujące albo zakrawające o żart, to biorąc pod uwagę, że sztuczna inteligencja potrafi już przejść klasyczny Test Turinga, np. Asystent Google, może faktycznie warto szukać nowych sposobów odróżnienia. Jak bowiem twierdzą naukowcy, test nie miał być sprawdzianem dla AI, ale eksperymentem myślowym, który ostatecznie bardzo ich zaskoczył.

Okazało się bowiem, że człowiek jest w stanie wykazać się zaskakującą kreatywnością, kiedy postawi się go w sytuacji,w  której wcześniej nie był: - Uczestnicy podawali takie słowa, jak „superkalifradalistodekspialitycznie”, których komputer z pewnością by nie wymyślił, co mówi wiele o różnicy między ludźmi i robotami.

Źródło: GeekWeek.pl/The Verge

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy