Powstały robotyczne kostki, które mogą układać się w dowolne struktury (film)
Wszystkie obiekty zbudowane są z atomów. Są one jakby pikselami tworzącymi obraz. A jeśli wykorzystamy najnowsze technologie i systemy robotyczne, by z takich atomów/pikseli zbudować obiekty? Proszę bardzo!
Naukowcy z należącego do MIT ośrodka Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) stworzyli autonomiczne robotyczne kostki o nazwie M-Block 2.0, które przemieszczając się, mogą zbudować dowolną strukturę. Obecnie kostki są duże, ale w przyszłości inżynierowie planują ich znaczną miniaturyzację, by można było z ich pomocą tworzyć naprawdę skomplikowane obiekty.
Na opublikowanym filmie możemy zobaczyć, że kostki w magiczny sposób podskakują i przemieszczają się, przy tym tworząc jakąś strukturę. W rzeczywistości nie ma tu żadnej magii. Każda kostka wyposażona została w magnes i system koła zamachowego. Autonomiczny system decyduje, która z kostek ma być uruchomiona i gdzie ma się znaleźć w budowanej strukturze, a reszta należy już do samych kostek.
Wówczas szybko poruszające się koło zamachowe znajdujące się w każdej z nich może zwolnić, a wtedy kostka podskakuje i jest przyciągana magnetyczne przez inną. Sześciany mogą się ze sobą komunikować, dzięki czemu w szybkim tempie może powstać jakiś obiekt. Naukowcy chcą, by ich wynalazek mógł posłużyć do ratowania ludzkiego życia.
W przyszłości tysiące takich kostek będzie można wysypać w dowolnym miejscu, np. w gruzach zawalonych budynków, a one już same złożą się w odpowiednie struktury, np. w schody, które umożliwią szybsze, łatwiejsze, a zwłaszcza bardziej bezpieczne, niesienie pomocy poszkodowanym.
Oczywiście możliwości zastosować takiego wynalazku wydają się nieograniczone. Co ciekawe, inspiracją do budowy takich inteligentnych robotycznych sześcianów był świat Minecrafta. W grze można bowiem stworzyć z bloków dowolny obiekt. Podobnie w przyszłości stanie się również z kostkami inżynierów z amerykańskiego MIT.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MIT