Robot czy człowiek? Już wkrótce dowiemy się, kto wygra półmaraton
Chiny postanowiły odpowiedzieć na pytanie czy maszyny będą w stanie pokonać swoich twórców – ludzi – w wyścigu na półmaraton? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w kwietniu tego roku.
Już niedługo w dzielnicy Daxing w Pekinie odbędzie się pierwszy na świecie półmaraton, w którym ludzie pobiegną razem z robotami. W wyścigu weźmie udział około 12 tys. osób, które na trasie o długości 21,1 km będą rywalizować z humanoidalnymi robotami reprezentującymi ponad 20 firm. Organizatorem wydarzenia jest administracja Beijing Economic-Technological Development Area, znana również jako E-Town.
Na wyścig zaproszono instytuty badawcze, kluby robotyki oraz uniwersytety z całego świata, które będą mogły wystawić swoje roboty. Według obowiązujących zasad muszą one przypominać ludzi i posiadać konstrukcję mechaniczną umożliwiającą chodzenie lub bieganie na dwóch nogach.
Roboty czy człowiek?
Dodatkowo, roboty muszą mieć wysokość od 1,6 metra do 2 metrów, a maksymalna odległość od stawu biodrowego do podeszwy stopy musi wynosić co najmniej 45 cm. Do wyścigu dopuszczone będą zarówno roboty sterowane zdalnie, jak i w pełni autonomiczne. Pozwolenie na wymianę baterii w trakcie wyścigu również jest przewidziane, a trzy najlepsze roboty otrzymają nagrody.
Choć będzie to pierwsza okazja, by roboty rywalizowały z ludźmi w półmaratonie, w zeszłym roku w Pekinie odbył się inny wyścig, w którym wzięła udział robotyczna postać Tiangong stworzona przez firmę Galbot. Tiangong przebiegł jedynie około 100 metrów, ale mimo to otrzymał medal za ukończenie wyścigu. W tegorocznym wyścigu w kwietniu robot ten będzie w stanie biec z prędkością 10 km/h.
Chiny światowym liderem robotyki
W listopadzie 2024 roku inny robot, stworzony przez Koreański Instytut Zaawansowanych Technologii (KAIST), stał się pierwszym robotem czworonożnym, który ukończył pełny maraton. RAIBO2, przypominający robo-psa Spot firmy Boston Dynamics, przebiegł 42,2 km w czasie 4 godzin, 19 minut i 52 sekund.
Podobnie jak w przypadku sztucznej inteligencji, roboty humanoidalne to kolejna dziedzina technologii, w której Chiny rywalizują ze Stanami Zjednoczonymi. Wiele miast w Chinach inwestuje w badania, rozwój i promocję tych maszyn, a przemysł ten ma osiągnąć wartość 54,6 miliarda dolarów do 2030 roku.