Reklama

Robot SpotMini od Boston Dynamics pojawił się w szeregach policji (film)

Niedawno firma należąca do japońskiego SoftBanku rozpoczęła produkcję i sprzedaż swoich robo-psów, a już znaleźli się pierwsi chętni na jego wykorzystanie dla dobra społeczeństwa. Robotem zainteresowała się bowiem policja.

SpotMini waży 30 kilogramów i może przenosić ładunki o wadze do 15 kilogramów. Zainstalowane na jego pokładzie baterie pozwalają mu na 1,5-godzinną pracę w trudnym terenie. Te parametry idealnie odpowiadają bostońskiej policji, która właśnie wynajęła roboty do zadań specjalnych. Na filmie możemy zobaczyć dwa robo-psy. Jeden został wyposażony w robotyczną rękę, a drugi w system mapowania otoczenia w 3D o nazwie LiDAR.

Urządzenia za zadanie mają eksplorować lub obserwować otoczenie i w trybie na żywo informować o sytuacji koordynatorów akcji. Co ciekawe, przedstawiciele amerykańskiej policji ujawnili, że SpotMini brał już udział w rzeczywistych akcjach oddziałów SWAT, ale nie podali, jak one dokładnie wyglądały. Możemy domyślać się, że były rutynowe.

Reklama

Podobno robot nie był wyposażony w żadną śmiercionośną broń, tylko ubezpieczał oddział specjalny w trakcie interwencji. Inżynierowie mieli mu również zmodyfikować oprogramowanie, by lepiej spełnił swoje zdanie. Możemy oczekiwać, że w przyszłości jednak takie urządzenia będą wyposażane w broń, która skutecznie zneutralizuje zagrożenie.

Nie powinno to dziwić, gdyż w niebezpiecznych akcjach lepiej, by został zniszczony robot, niż zabici lub poważnie ranieni policjanci. SpotMini powstał z myślą o wykonywania trudnych misji. Sprawdzi się idealnie w policji, straży pożarnej i grupach ratunkowych. SoftBank pracuje też nad dużo większym, humanoidalnym robotem o nazwie ATLAS.

Źródło: GeekWeek.pl/Boston Dynamics / Fot. Boston Dynamics

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy