Yandex rozpoczyna dostawy za pomocą autonomicznych robotów w Moskwie [FILM]

Pandemia koronawirusa sprawia, że coraz częściej i chętniej sięgamy po rozwiązania z zakresu nowych technologii, szczególnie jeśli poprawiają nasze bezpieczeństwo - tym razem nie mówimy jednak o Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, ale Rosji.

Yandex, czyli rosyjsko-holenderskie przedsiębiorstwo z branży informatycznej i właściciel rosyjskiej wyszukiwarki internetowej o tej samej nazwie, poinformował dziś, że rozpoczął zapowiadane w ubiegłym roku komercyjne dostawy za pomocą autonomicznych robotów Yandex.Rover. Te startują w tym tygodniu, odbywają się w podmoskiewskim Skolkowie, a pracownicy miejscy zatrudnieniu w administracji mogą z nich korzystać do dostarczania dokumentów i małych paczek. Całością, za pomocą specjalnej aplikacji, zarządzać będą lokalni pracownicy Yandex.

Reklama

To właśnie oni wybiorą punkt i drogę dostarczenia paczki, po której poruszać będzie się robot, omijając znajdujące się na chodnikach przeszkody i sprawnie poruszając się przez skrzyżowania w zasięgu kilku kilometrów. Z poziomu tej samej aplikacji klienci będą mogli zdalnie otworzyć skrytkę robota i śledzić jego ruch na mapie, a także połączyć się z inżynierem firmy, jeśli napotkają jakiekolwiek problemy. Yandex poinformował, że kontrakt z miastem Skolkowo został podpisany na rok z możliwością rozszerzenia i obejmuje początkowo jednego robota, ale docelowo ma być ich cała flota. 

Jeżeli zaś chodzi o samego robota, to Yandex.Rover jest sześciokołowym łazikiem o rozmiarze małej walizki, który dzieli część hardware’u z autonomicznymi samochodami Yandex, a wszystko po to, by podróżował bezpiecznie i z prędkością pieszych. Jest w stanie samodzielnie skutecznie omijać przeszkody i działać w każdych warunkach pogodowych zarówno za dnia, jak i w nocy, ale jego działania mogą być zdalnie monitorowane i kontrolowane przez operatora, co jest bardzo ważne szczególnie na początku jego komercyjnej przygody.

Zwłaszcza że testy tego rozwiązania zaczęły się w siedzibie głównej Yandex w Moskwie zaledwie w listopadzie ubiegłego roku i producent z pewnością liczył na więcej czasu, ale zapotrzebowanie na bezkontaktową dostawę w rejonach dotkniętych epidemią koronawirusa jest teraz ogromne, więc postanowił skorzystać z okazji. Jak twierdzi przedstawiciel firmy w okolicznościowym oświadczeniu: - Zaprojektowaliśmy Yandex.Rover, żeby pomóc ludziom zautomatyzować rutynowe dostawy małych paczek. To nasze pierwsze doświadczenie z tym robotem poza naszym ekosystemem w Moskwie i jesteśmy szczęśliwi, że jego implementacja w Skolkowie przebiega tak płynnie. W przyszłości razem z zespołem ze Skolkowa rozważamy inne zastosowania robota, który może pomóc w optymalizacji pewnych zadań w mieście.

Warto bowiem wspomnieć, że Yandex chciałoby w przyszłości wykorzystać swojego autonomicznego robota również do dostaw jedzenia w ramach platformy Yandex.Eats oraz zakupów z Yandex.Lavka. Co ciekawe, Yandex to nie jedyna firma z autonomicznymi pojazdami, której działania zostały przyspieszone przez koronawirusa, bo oddział Kliniki Mayo na Florydzie korzysta już z takiej dostawy testów do transportu testów na Covid-19 między kliniką a laboratorium, w Chinach startup Neolix dostarcza w ten sposób leki i zaopatrzenia dla laboratoriów w rejonach najsilniej dotkniętych koronawirusem oraz żywność dla pracowników służby zdrowia, a podobne przykłady można mnożyć.

Źródło: GeekWeek.pl/venturebeat

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy