HTC Touch2 - na Windows Mobile 6.5

W październiku zadebiutował nie tylko Windows 7, ale także Windows Mobile 6.5 stworzony z myślą o telefonach komórkowych. Mieliśmy okazję przetestowania telefonu HTC Touch2, działającego właśnie w tym systemie.

Dzisiejsze smartfony potrafią więcej niż kilkuletnie komputery - nic więc dziwnego, że bez odpowiedniego systemu operacyjnego zaawansowany telefon staje się bezużyteczny. W walce na mobilne systemy operacyjne doczekaliśmy się właśnie nowego zawodnika - Windows Mobile 6.5. Razem z nim na rynku pojawiły się stosowne modele telefonów. W tym także HTC Touch2.

Touch w wersji 2

Po wzięciu tego modelu do ręki będziemy od razu zaskoczeni niewielką wagą (110 g) i rozmiarami (104 x 55 x 12,9 mm). To naprawdę dobry pomysł - czasami wszyscy mamy dosyć masywnych komórek. Niezbędne przyciski ograniczono do minimum - oprócz przycisków odbierz/porzuć nie zabrakło przycisku z ikonką Windows, przycisku powrotu do głównego menu oraz przycisku powrotu o jeden ekran do tyłu. Z boku znajdziemy przyciski odpowiedzialne za zmianę poziomu głośności.

Reklama

Wcześniejsze telefony HTC sprawiały wrażenie mało solidnych - głównie za sprawą w pełni plastikowej obudowy. Touch2 ma "obwolutę" z aluminium, a plastik wykorzystywany w pozostałej części obudowy sprawia wrażenie lepszego jakościowo.

WIĘCEJ INFORMACJI O WINDOWS MOBILE 6.5

Tyle w kwestii wyglądu sprzętu - teraz skupmy, się na tym, co równie ważne - czyli na systemie operacyjnym oraz na tym, jak sprawdza się on w przypadku Touch2.

Na Windows Mobile 6.5

Główny pulpit Touch2 to dobrze już nam znana wariacja TouchFlow - na dole ekranu mamy pasek z kolejnymi opcjami (mail, kontakty, galeria etc), a na górze widzimy ich wizualizację (np. treść maila). Po opcjach skaczemy, przesuwając palcem albo rysikiem po ekranie. Od razu widać (i czuć), że system reaguje znacznie sprawniej na nasze dotykowe komendy niż miało to miejsce w przypadku wcześniejszej wersji Windows Mobile.

Absolutną innowacją jest natomiast nowe menu główne Windows Mobile 6.5, do którego mamy dostęp po wciśnięciu przycisku z ikoną Windows. Siatka opcji dostępnych pod tą ikoną daje się łatwo scrollować w dół. Także podczas obsługi tego menu bardzo fajnie widać, jak sprawnie z nawigacją dotykową radzi sobie WM 6.5 - wcześniejsze wersje nie oferowały tak płynnej zmiany kolejnych ekranów. Trochę dziwi natomiast, że HTC umieściło w tym telefonie tak naprawdę dwa menu - swoje oraz te należące do WM 6.5. Wprowadza to odrobinę zamieszania, a dodatkowo te same opcje (powrót do menu tytułowego - ikona domu) mają inne nazwy! Niby można się przyzwyczaić, ale jest to zaskakujące.

Narzekając jeszcze trochę na WM 6.5 - wielka szkoda, że np. ekran ustawiania alarmu nadal ma ten sam niewygodny layout, po którym można poruszać się sprawnie wyłącznie korzystając z rysika. Szkoda także, że chociaż ta wersja Windows Mobile definitywnie chodzi szybciej niż poprzednia - nadal nie obędzie się bez drobnych poślizgów, a nawet zwisów (tylko raz - na 9 dni użytkowania). Żaden system nie jest jednak doskonały.

Z drugiej jednak strony wreszcie bez problemów możemy pisać esemesy czy przeglądać sieć dzięki pełnoprawnej przeglądarce internetowej. Poprawiony system operacyjny gwarantuje także, że telefon zużywa energię baterii znacznie wolniej. Tak, to jeden z niewielu telefonów HTC, których nie trzeba ładować codziennie - bez problemu korzystałem z niego przed ponad 48 godzin bez ładowania. Jak na standardy zaawansowanych smartfonów - jest to wynik naprawdę dobry.

Multimedia

Tutaj Touch2 nie zaskakuje - o ile jeszcze poziom odtwarzanej muzyki jest dobry, a oglądanie wideo jest znośne (aczkolwiek ekran ma jedynie 65 tys. kolorów), tak robienie zdjęć odpada. Po raz kolejny HTC nie zainstalowało flesza, a sam aparat ma 3,2 Mpix. Także rejestracja materiałów wideo nie zachwyca - szczególnie dźwięk. Ciepłe słowa należą się natomiast galerii i odtwarzaniu zdjęć - cały proces przebiega sprawnie, zdjęcia odtwarzają się błyskawicznie, a my możemy przerzucać je jednym muśnięciem palca.

Smartfon dla mas

Jak wspomniałem wcześniej, nie ma perfekcyjnego systemu operacyjnego, ale Windows Mobile 6.5 to wyraźny krok w dobrym kierunku. Także sam Touch2 to wyraźny skok jakościowy w stosunku do ostatniego modelu. Zatem jeszcze trochę, a będziemy mieli do czynienia z naprawdę świetnymi telefonami Windows Mobile - na razie do naszej dyspozycji oddano dobry aparat i dobry system.





PLUSY

- poprawiony Touch2,

- poprawiony Windows,

- dobry procesor.

MINUSY

- przeciętny aparat i wyświetlacz,

- sporadyczne problemy z systemem.

SPECYFIKACJA TOUCH2

Procesor: Qualcomm MSM7225, 528 MHz

Pamięć: ROM: 512MB, RAM: 256 MB

Karty pamięci: microSD ( kompatybilna z SD 2.0)

Wymiary: 104 X 55 X 12,9 mm

Waga: 110 gramów

Ekran: dotykowy ekran TFT-LCD 2,8- cala o rozdzielczości QVGA

Sieci HSDPA/WCDMA: Europa/Azja 900/2100 MHz do 384 kb/s up-link i 7,2 Mb/s down-link

GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

Łączność: Bluetooth 2.1 z EDR i A2DP

Wi-Fi: IEEE 802.11 b/g

Aparat: 3,2 megapiksela z funkcją autofocus

Obsługiwane formaty audio: AAC, AAC+, eAAC+, AMR-NB, QCP, MP3, WMA, WAV, MIDI, M4A

Obsługiwane formaty wideo: WMV, ASF, MP4, 3GP, 3G2, M4V, AVI

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mobil | wideo | komputery | ekran | menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy