Operatorzy dopłacają do MMS-ów?

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił relację z debaty na temat stawek za wiadomości SMS i MMS. Z danych przedstawionych przez UKE wynika, że operatorzy dopłacają do wiadomości MMS. Domagają się niższych opłat.

Stawka za terminowanie SMS bez względu na sieć komórkową wynosi w tej chwili 0,15 zł (za pojedynczego SMS-a) natomiast stawka za każde rozpoczęte 100 kB w MMS-ie to 0,90 zł. Trzeba podkreślić, iż o ile pierwsza stawka plasuje Polskę w europejskiej średniej (ok. 6 eurocentów), to stawka za MMS-a jest jedną z najwyższych w Europie (10-20 eurocentów). Takie dane ujawnili przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych - informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Warto zwrócić uwagę na ceny multimedialnych wiadomości MMS. Średnia standardowa cena za wysłanie wiadomości MMS dla klienta wynosi około 40 groszy. Może to oznaczać, że operatorzy dopłacają do wysyłania MMS-ów. Na szczęście nie cieszą się one zbyt dużą popularnością wśród użytkowników komórek.

Reklama

Przedstawiciel Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji przekonywał, że brak jest podstaw prawnych odnośnie zmiany cen za usługi SMS i MMS. Wskazał, że powyższe usługi nie odnoszą się do żadnego z rynków regulowanych. Podniósł, iż operatorzy telekomunikacyjni ustalają stawki za powyższe usługi hurtowe w granicach określonych zasadą swobody kontraktowej, na mocy postanowień umów międzyoperatorskich, tym samym brak jest krajowej regulacji.

Jego zdaniem krajowe organy regulacyjne nie powinny ingerować i regulować kwestii hurtowych cen wiadomości SMS i MMS. Ponadto wskazał na kwestie związane z ewentualnym tranzytem ruchu SMS w przypadku utrzymania stawek dla partnerów międzynarodowych i obniżeniem tych samych stawek na rynku krajowym. W związku z tym, według stanowiska PIIT, operatorzy krajowi traciliby znacznie na rozliczeniach międzynarodowych.

Z kolei przedstawiciel Polskiej Telefonii Cyfrowej podkreślił, że ruch SMS-ów jest symetryczny w każdej sieci, tzn. bardzo podobne ilości wchodzą i wychodzą od każdego operatora telekomunikacyjnego. Potwierdził, że cena MMS-ów jest zbyt wysoka i należy ją zmienić, jednak bez ingerencji UKE. Wskazał, że działania w tej sprawie zostały już podjęte.

Jako ostatni przedstawił swoją prezentację przedstawiciel sieci Play. Według szacunków tego operatora ceny hurtowe powinny przedstawiać się następująco: SMS - poniżej 0,03 zł natomiast MMS - za każde rozpoczęte 100 kB poniżej 0,05 zł.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: UKE | operatorzy | MMS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy