Samsungiem Galaxy S5 będziesz mógł sterować ruchami głowy

Tak przynajmniej można podejrzewać za sprawą wniosku Samsunga, który niedawno został pozytywnie rozpatrzony przez holenderski urząd patentowy.

Patent został opublikowany we wtorek, ale został złożony w lipcu 2013 roku. Dotyczy wykorzystania gestów w sterowaniu interfejsami urządzeń mobilnych. Teoretycznie to żadna nowość; już teraz urządzenia Galaxy mogą śledzić ruch głowy i oczu użytkownika, by przewijać za niego strony internetowe lub zatrzymywać odtwarzanie filmu, gdy nie patrzy na ekran. 

W praktyce jednak funkcje te wyglądają dobrze tylko w reklamach a osoby, które będą próbować korzystać z nich na co dzień trafią zapewne albo do okulisty z lekkim wytrzeszczem oczu, albo do ortopedy z bolącym karkiem. Poza tym świeżo opatentowane rozwiązanie będzie działać na nieco innej zasadzie. Użytkownik będzie wydawać polecenie ruchem głowy lub powiek, a później będzie potwierdzać je polecenie skinieniem, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo błędu.

Z potwierdzeniem czy bez, nowy patent na niewiele się zda, jeśli przednia kamera będzie rozpoznawała ruch tak jak ta w Galaxy SIII i S4. Pojawiły się plotki, że S5 ma być wyposażony w skaner tęczówki oka, co oznaczałoby zastosowanie dobrej klasy optyki i matrycy w przedniej kamerze. Jednak przykładanie telefonu do oka byłoby bardzo niewygodnym sposobem autoryzacji i pewnie nawet Koreańczycy nie próbowaliby przepchnąć takiego rozwiązania. Na potrzeby rozpoznawania gestów wystarczyłaby kamera, która lepiej radzi sobie w słabym oświetleniu od tych, które instaluje się we wcześniejszych generacjach Galaxy.

Reklama

Jan Blinstrub

komórkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Samsung | Samsung Galaxy S
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy