Stare telefony niebezpieczne

Co roku na polskim rynku przybywa 20 milionów nowych telefonów komórkowych. Według danych Mobile4Euros aż 50 milionów starych telefonów może trafić na śmietnik, a to może być poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Do tej pory praktycznie żaden polski operator komórkowy ani producent telefonów nie stworzył programu, który przekonałby Polaków do oddawania starych komórek, a tym samym pozwolił zmniejszyć liczbę starych telefonów komórkowych, które znajdują się w polskich domach oraz siedzibach firm. Według badań Mobile4Euros zaledwie 3 procent starych telefonów trafia do recyklingu, a o procent więcej trafia na śmietnik, co powoduje poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Tylko jedna bateria telefoniczna zawiera w sobie kadm, który może zatruć 600 tys. litrów wody. Dlatego z myślą o zmniejszeniu skali procesu degradacji środowiska naturalnego powstał specjalny serwis.

Założycielami firmy Mobile4Euros są Michael Ajike i Victor Rosich, którzy o skali problemu recyklingu telefonów komórkowych myśleli już od dawna. W Europie Zachodniej już ponad dziesięć lat temu powstały firmy specjalizujące się w skupowaniu starych aparatów telefonicznych, które z roku na rok, przynoszą nie tylko zyski swoim właścicielom, ale przede wszystkim skutecznie oddziałują na zmniejszanie liczby starych telefonów komórkowych, które mogą być zagrożeniem dla przyrody.

Firma Mobile4Euros zdecydowała się nie tylko skupować telefony do recyklingu, ale również takie, które nadają się do ponownego użytku. - Skupujemy w zasadzie większość telefonów, nawet te uszkodzone. Po naprawie, będą mogły służyć użytkownikom w innych krajach, gdzie koszt zakupu nowego telefonu jest o wiele droższy - wyjaśnia Victor Rosich. - Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia zagrożenia dla środowiska naturalnego w Polsce - dodaje.

Reklama

Media2
Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | śmietnik | telefony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy