Beton wyprodukowany ze starych opon

Technologię produkcji betonu ze zużytych opon samochodowych opracowali badacze z Wyższego Instytutu Technicznego w Lizbonie.

Projekt portugalskich uczonych, bazujący na przetwarzaniu gumy z opon samochodowych na granulat stosowany przy wyrobie betonu, otrzymał tegoroczną nagrodę innowacyjności Valorpneus'11. Członkom zespołu badawczego z wydziału inżynieryjnego Wyższego Instytutu Technicznego (IST) w Lizbonie wręczono premie o łącznej wartości 7500 euro.

Ekologicznie i oszczędnie

- Nowa technologia wyrobu betonu jest ekologiczna, gdyż pozwala zagospodarować odpady ze zużytych opon samochodowych, a równocześnie oszczędzić też ilość materiałów naturalnych, tradycyjnie stosowanych w branży budowlanej. Dodatkowo, granulat z opon samochodowych, w zależności od zastosowania, może poprawiać też jakość betonu - poinformował przedstawiciel jury tegorocznego konkursu innowacyjności.

Według portugalskich badaczy, beton na bazie granulatu z opon może być z powodzeniem stosowany przy wyrobie płyt chodnikowych na ulice, place oraz do ogrodów. Nowy produkt adresowany jest również do wykorzystania przy konstrukcji zbrojeń budowlanych, wyrobie krawężników, ścian działowych, a także jako materiał wypełnieniowy.

Reklama

Na skalę masową

- Prace nad nowym produktem prowadzone były przez okres 12 miesięcy. W ich trakcie wytworzonych zostało ponad 2 tys. litrów betonu z opon samochodowych - poinformował prof. Jorge de Brito, kierujący pracami zespołu naukowego na lizbońskim IST.

Granulatem z opon do produkcji betonu zainteresowało się już kilka firm z Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Autorzy wynalazku zapewniają, że nowy produkt może być w niedługiej przyszłości wykorzystywany na masową skalę.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: opony | beton | ekologia | drogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama