Dujkerczyk: Sensacja z Togo, której nikt wcześniej nie widział

To sensacyjne zdjęcia, które wykonała fotopułapka w parku narodowym Fazao-Malfakassa w Togo w zachodniej Afryce. Po raz pierwszy uwieczniono zwierzę znane nam od niedawna – dujkerczyka skrytego.

Zwierzę to znane było dotąd jedynie z czaszki i kawałków ciała znalezionych na targowiskach w dwóch krajach zachodniej Afryki - Beninie i Togo. Badania tych resztek wskazały na to, że mamy do czynienia z nowym gatunkiem dujkera.

Dujkery to nieduże ssaki kopytne, jedne z najmniejszych krewnych antylop. Szczególnie małe gatunki ważą zaledwie 4 kg, co sprawia, że nie są cięższe niż nasze zające. Mniejsze wśród parzystokopytnych są jedynie kanczyle, które zrobiły furorę pod nieoficjalną nazwą "myszojeleń".

Dujkery - mieszkańcy lasów Afryki

Jeżeli kanczyl to "myszojeleń", to dujkery można od biedy nazwać "zającojeleniami". Ich ciała są zwarte i obłe, doskonałe do szybkiego przemieszczania się w gąszczu. Antylopy te nie mają dużych rogów, które w lesie tylko przeszkadzają. To krótkie, łukowate wygięte różki obecne u obu płci. 

Reklama

W odróżnieniu od wielu innych antylop, dujkery są wszystkożerne - chętnie zjadają padlinę, bezkręgowce, małe kręgowce czy ptasie jaja. W gronie tych niedużych, głównie leśnych antylop (chociaż jeden z przedstawicieli, grym szary jest mieszkańcem afrykańskich sawann) najmniejsze rozmiary osiągają dujkerczyki.

Do niedawna sądzono, że mamy ich dwa gatunki, z których paradoksalnie dujkerczyk karłowaty z zachodniej Afryki bynajmniej nie osiąga najmniejszych gabarytów. On waży 5 kg, a dujkerczyk modry z Afryki Środkowej, w tym Kamerunu, Gabonu i Konga, nie wymaga odważników większych niż 4 kg.

W 2010 roku do tych dwóch zwierząt doszedł trzeci gatunek - dujkerczyk skryty. Jego nazwa wzięła się stąd, że nigdy nie widziano go żywego, a dokładniej - nie widział go nikt poza miejscowymi kłusownikami i myśliwymi. Dostarczali oni na targi mięso upolowanych różnych gatunków dujkerów, bardzo cenione przez miejscową ludność. 

Według Davida Macdonalda z uniwersytetu w Oxfordzie, nawet jednak oni przyznawali, że wcześniej przez 200 lat ani oni, ani ich ojcowie, dziadowie i przodkowie nie widzieli zwierzęcia. Dopiero teraz udało się go upolować. Naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek i opisali go na podstawie resztek z targowisk w Togo, Beninie oraz Nigerii.

Skóra i mięso zwierzęcia były na tyle świeże, że powstało podejrzenie, iż nie mówimy o zwierzęciu wymarłym, ale istotnie żyjącym w wilgotnym lesie Afryki Zachodniej. Poszukiwania za pomocą tropicieli przez 10 lat nie dały jednak rezultatu - dujkerczyk skryty istotnie jest skryty i nie tak łatwo go znaleźć. Trzeba było sięgnąć po technikę.

Pułapka na małego dujkerczyka

Wyprawa naukowa złożona z zoologów z Niemiec i Wielkiej Brytanii jako cel obrała park narodowy  Fazao-Malfakassa w państwie Togo. Założony w 1975 roku park jest kombo sawanny i terenów otwartych z gęstym lasem równikowym. To oaza wielu cennych zwierząt zachodnioafrykańskich, a przyroda zachodniej Afryki jest o wiele mniej znana i opisana niż pokazywana często w telewizji przyroda sawann wschodniej i południowej Afryki. Wsparci przez miejscowych, togijskich badaczy zwierząt, umieścili w nim przeszło 100 pułapek fotograficznych.

Uwieczniły one ponad 30 rozmaitych gatunków zwierząt żyjących w parku, w wielu wypadkach rzadkich, na przykład mrównika afrykańskiego, o którym nikt dotąd nie wiedział, że żyje także w Togo. To jednak dujkerczyk skryty jest kluczową zdobyczą.

Na zdjęciach widać go całkiem wyraźnie, w tym jego charakterystyczne cechy - małą głowę i krótkie, zaokrąglone uszy, lekko podniesiony grzbiet, krótkie nogi, długi ogon i charakterystyczny pasek nad okiem.

O znalezisku poinformował w kwietniu African Journal of Ecology, istnienie dujkerczyka skrytego przynajmniej w Togo jest faktem, ale może występuje on także w Beninie i Nigerii. Na razie nie wiemy, jakie są jego rozmiary - do tego potrzeba żywego osobnika. Być może to on jest najmniejszym dujkerem świata.

Radosław Nawrot 

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: radosław nawrot | przyroda | zwierzęta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy