Ile narządów ma człowiek? Nie wiadomo

Wydawałoby się, że w XXI wieku wiemy już wszystko o anatomii człowieka, tymczasem naukowcy co rusz identyfikują w nas nowe organy. Pomimo bardzo daleko posuniętego rozwoju wiedzy o naszych organizmach, niektóre jego części nadal pozostały niezbadane.

Nadal odkrywamy nowe organy w naszym ciele
Nadal odkrywamy nowe organy w naszym ciele123RF/PICSEL

Człowiek od wielu lat z powodzeniem eksploruje lądy i oceany, a nawet przestrzeń kosmiczną. Jednocześnie wciąż nie poznaliśmy w całości własnego ciała. Badacze przyznają nawet, że mamy przed sobą jeszcze długą drogę, zanim dowiemy się wszystkiego o ludzkich narządach i organach. Na tę chwilę uważa się, że człowiek posiada 80 narządów, ale ta liczba jest ruchoma.W ubiegłym roku ni stąd, ni zowąd status narządu zyskała krezka, teraz okazało się, że jest nim również śródmiąższe - przestrzeń znajdująca się między tkankami.

- To może być nawet nasz największy narząd - twierdzi prof. Neil Theisez Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku.Do tej pory niedoceniana, stanowi coś w rodzaju poduszki powietrznej, absorbującej wstrząsy. Dzięki niej pozostałe organy (nieustannie pompując krew i pulsując) nie ulegają rozerwaniu. Wydaje się to dość ważnym zadaniem.

Śródmiąższe jest ponadto źródłem limfy, odgrywającej kluczową rolę w procesach immunologicznych. Prawdopodobnie bierze też udział w powstawaniu przerzutów nowotworowych, w czym upatruje się duże nadzieje w związku z wczesną diagnostyką raka.

Świat Wiedzy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas