Jad skorpiona - najdroższy płyn na tej planecie

Jad skorpiona - trucizna, czy wielka szansa dla chorych? /East News
Reklama

Litr tej substancji kosztuje aż 10 milionów dolarów. Używany przez skorpiona do paraliżowania przeciwników jad jest niebezpieczny, ale może posłużyć za cenne lekarstwo.

Znamy ponad 1000 gatunków skorpionów, ale tylko 1/4 z nich produkuje jad zabójczy dla człowieka. Co z pozostałymi? Okazuje się, że produkowana przez nie trucizna może znaleźć zastosowanie w medycynie. Niektórzy naukowcy upatrują w niej nawet lekarstwo na kilka rodzajów raka.

Tak jest na przykład z jadem wydzielanym przez skorpiona żółtego bogatym w peptydy o właściwościach antyrakowych, który to świetnie sprawdziłby się w leczeniu raka piersi u kobiet.

Głównym problemem w stosowaniu go w terapii nie jest jednak trudność w zdobyciu tej substancji, ale fakt, że zaatakowałaby ona także zdrowe komórki chorej pacjentki. Być może problem ten w przyszłości rozwiąże nanotechnologia.

Skuteczna walka z nowotworami nie jest jedyną nadzieją, którą w jadzie skorpiona pokładają uczeni. Według badań w tej silnej truciźnie znajdują się także związki, które mogłyby zrewolucjonizować sposób w jaki leczymy zaburzenia układu immunologicznego od reumatoidalnego zapalenia stawów aż po stwardnienie rozsiane.

Reklama

Potencjalne zastosowanie jadu skorpiona nie jest jedynym czynnikiem windującym jego cenę do astronomicznej kwoty 10 milionów dolarów za litr. Największy wpływ ma na nią proces pozyskiwania tej substancji.

Z jednego skorpiona można otrzymać średnio 0,5 mililitra jadu i to po przeprowadzeniu skomplikowanej procedury stymulacji elektrycznej. Nietrudno sobie wyobrazić jak czasochłonnym - i kosztownym - procesem byłaby produkcja na większą skalę. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy