Jak tatuują się Polacy?
Jakie wzory są najczęściej wybierane przez kobiety, a jakie przez mężczyzn?Jakie jest najbardziej nietypowe miejsce na tatuaż? O tym wszystkim w rozmowie z Juniorem - artystą tatuażu z warszawskiego studia JuniorInk.
- Najczęściej to sami klienci ukierunkowują mnie w wymyślaniu. Przychodzą z gotowymi projektami lub wspólnie, na podstawie różnych haseł, tworzymy pomysł, który przeradza się w projekt. Czasem sam coś sugeruję, lub modyfikuję propozycje klientów w oparciu o moje doświadczenia. Uwzględniam także inspiracje klientów zaczerpnięte z prasy i telewizji, np. z programu "Miami Ink - studio tatuażu."
- Jakie wzory i motywy robisz najczęściej?
- Trudno powiedzieć, gdyż dla większości klientów przygotowuję indywidualne, autorski projekty.
- Czy zdarza ci się odmówić wykonania tatuażu? Jeśli tak, to z jakich powodów?
- Oczywiście. Powody odmowy mogą być najróżniejsze, najczęściej to niedojrzałe pomysły, które młody człowiek chce realizować w nieprzemyślany sposób. Dzisiaj ten problem już nie istnieje, ale kiedyś było dość powszechne umieszczanie wzoru w widocznym miejscu, który w wyobrażeniu młodych ludzi miał ich chronić przed służbą w wojsku. Odmawiam również kopiowania tatuaży innych artystów - plagiaty nie wchodzą w grę.
- Jaki był najbardziej nietypowy tatuaż lub miejsce, w którym go zrobiłeś?
- Dla tatuażysty z wieloletnim doświadczeniem nie istnieją nietypowe wzory, tak, jak nie istnieją nietypowe miejsca, by je zrobić.
- Gdzie szukasz inspiracji do wzorów? Czy np. taki program jak "Miami Ink - studio tatuażu", emitowany na kanale Discovery Channel, może być formą inspiracji, bądź wymiany doświadczeń i pomysłów?
- Inspiracje można znaleźć wszędzie, trzeba tylko uważnie patrzeć. "Miami Ink - studio tatuażu" może być inspiracją dla młodych ludzi, którzy poszukują pomysłów na wyrażenie siebie. Dla artystów tatuażu najlepszymi miejscami do wymiany doświadczeń i szukania inspiracji oraz nowości są konwencje tatuażu.
- Jakie wzory są najczęściej wybierane przez kobiety, a jakie przez mężczyzn?
- W dzisiejszych czasach podział na to, co kobiece i to, co męskie, zaczyna powoli zanikać, przynajmniej w niektórych sferach życia. Jeśli chodzi o tatuaż, to ciężko w ogóle mówić, że jeden motyw jest typowo męski, a drugi typowo damski. Nie ma takiej reguły.
- Czy jesteś w stanie rozpoznać na ulicy u ludzi tatuaże, które wyszły spod twojej igły?
- Oczywiście nie wszystkie, gdyż robię tatuaże już ponad 12 lat, a ludzie się zmieniają. Myślę, że większość, tych autorskich, bym rozpoznał.
- Twój najmłodszy i najstarszy klient?
- Staram się, żeby nie byli to zbyt młodzi ludzie. Uważam, że 18 lat to stanowczo za mało, ale często stoimy przed dylematem: czy ulec kaprysowi takiego młodego człowieka, czy też pozwolić, żeby wytatuował go ktoś, kto nie ma pojęcia o profesjonalnym tatuowaniu i może tylko zaszkodzić takiej młodej osobie...
O Juniorze
Pierwszy tatuaż zrobił sobie w 1996 i wtedy też postanowił, że sam zacznie robić tatuaże. Pierwszy salonem był pokój w mieszkaniu rodziców. Dziś Junior może się pochwalić ponad setką prestiżowych nagród na światowych konwencjach tatuażu. Junior jest także współorganizatorem międzynarodowej konwencji Tattooshow 2002 w Warszawie i Tattooshow 2003 w Katowicach. W 2005 roku, wraz z serdecznym przyjacielem Suchym, otworzył własne studio w Warszawie.