Kryzys wieku średniego już po 30-tce

Kryzys wieku średniego dopada ludzi wcześniej niż sądzono. Wnioski takie wyciągnęła agencja "Relate", która przeprowadziła ankietę wśród Brytyjczyków. Wynika z niej, że najbardziej nieszczęśliwi są mieszkańcy Wysp w przedziale wiekowym od 35 do 44 lat.

article cover
© Panthermedia

Osoby z tej grupy wiekowej często cierpią też na depresję - zarówno z powodu nieudanych związków, jak i stresu w pracy.

Czują się samotni

Co piąta osoba chciałby mieć lepsze relacje z rodziną, przy czym co trzecia jest zdania, że poprawiłyby się one, gdyby mniej pracowała. Odsetek ankietowanych, którzy przyznali, że często czują się samotni, wyniósł ponad 20 procent. 5 proc. respondentów wyznało, że w ogóle nie ma przyjaciół.

Gdy sprawy się komplikują

- Zazwyczaj kojarzymy kryzys wieku średniego z ludźmi w wieku około 40-50 lat, ale z raportu wynika, że dotyka on ludzi wcześniej niż byśmy się spodziewali - mówi Clarie Tyler, dyrektor "Relate". - Dzieje się to wtedy, gdy życie staje się naprawdę trudne: ludzie zakładają rodziny, napięcie w pracy jest często ogromne, a troski finansowe przygniatające.

Brak bezpośredniej komunikacji

Wyniki ankiety wykazały także, że wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zmienił się sposób, w jaki ludzie komunikują się ze znajomymi i rodziną: e-maile i SMS-y są obecnie popularniejsze niż bezpośredni kontakt. 25 proc. rodziców przyznało, że korzystało z internetowych portali społecznościowych, takich jak Facebook czy MySpace, żeby utrzymać kontakt ze swoim dzieckiem. Jeden na dziesięciu rodziców w ogóle nie miał z nim bezpośredniego kontaktu.

W wyniku rozwodów i separacji szczególnie cierpią relacje dzieci z ojcami. Jedna trzecia z nich nie widuje swoich pociech, podczas gdy w przypadku matek odsetek wynosi tylko 10 proc.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas