Kula Krishny: 250 ton, które łamie prawa fizyki

W południowej części Indii, w stanie Tamilnadu, znaleźć można obiekt, który od ponad tysiąca lat wzbudza zdumienie i rozpala wyobraźnię miłośników tajemniczych historii. Kilkaset ton litej skały trzyma się na pochyłym terenie w zupełnym bezruchu, choć wygląda, jakby w każdej chwili miało potoczyć się, niszcząc wszystko na swojej drodze. Zapomnijcie o krzywej wieży w Pizie, Kula Krishny to jeszcze dziwniejsze zjawisko.

article cover
Jean-Leo DUGAST/Gamma-RaphoGetty Images

Kula Krishny: 250 ton, które łamie prawa fizyki

Swoją sławę zawdzięcza przedziwnemu ułożeniu. Od wieków trzyma się nieruchomo na maleńkiej jak na swoje gabaryty powierzchni około 1,2 metra.
Nie wiadomo, kiedy dokładnie Kula Krishny pojawiła się w tym miejscu. Eksperci twierdzą, że musiało to nastąpić około VII wieku n. e. i są zgodni co do tego, że nie może być to naturalny twór.
Najprawdopodobniej kamień wyciosali zamieszkujący południe Półwyspu Indyjskiego Pallawowie, dla których był to obiekt religijny.
Gigantyczny głaz znajduje się w zabytkowym, popularnym wśród turystów miasteczku Mahabalipuram, zwanym też Mamallapuram.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas