Ludzie na Marsie. Rozmnażanie będzie możliwe

Kolonizacja Marsa przez ludzi może kiedyś okazać się faktem /123RF/PICSEL
Reklama

Poziom zaawansowania technologii kosmicznych znajduje się obecnie tak wysoko, że pomysł „kolonizacji Marsa” nie brzmi dla naukowców jak niemożliwe do spełnienia marzenie, ale jako realna przyszłość, która kiedyś nadejdzie. Podstawową zagwozdką związaną z obecnością ludzi na Marsie jest to, czy będą w stanie się rozmnażać i co równie ważne, czy potomstwo kolonistów będzie rodzić się zdrowe.

Z odpowiedzią na te pytania przychodzą wyniki badania japońskich naukowców, które trwało sześć lat. W trakcie eksperymentu przechowywano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nasienie pochodzące od 66 mysz.

Było ono celowo wystawiane na działanie promieniowania kosmicznego, aby sprawdzić, jaka będzie jakość materiału biologicznego po dłuższym czasie. Część z próbek potraktowano również promieniowaniem rentgenowskim, żeby móc porównać różne materiały nasienia ze sobą.

Naukowcy z Uniwersytetu Yamanashi w Japonii mieli sporo wątpliwości, czy po kilkuletnim naświetlaniu próbek nasienie nadal będzie zdrowe i nieuszkodzone. Ponadto były uzasadnione obawy, czy napromieniowana sperma nie będzie bardziej narażona na rozwój chorób nowotworowych.

Reklama

- Z badanego nasienia uzyskano wiele zdrowego genetycznie potomstwa. Te odkrycia są niezbędne dla ludzkości, która planuje podbój kosmosu - donosi profesor Sayaka Wakayama.

- Kiedy nadejdzie czas podboju innych planet, będziemy musieli zachować różnorodność naszych zasobów genetycznych. Nie tylko chodzi o ludzi, ale także o rozwój biologicznych zwierząt domowych i hodowlanych.

Jak informują naukowcy, ludzka sperma będzie w stanie wytrzymać na Czerwonej Planecie nawet 200 lat!

Bazując na tych wynikach, ludzie, którzy udadzą się w na Marsa w przyszłości, będą mogli się rozmnażać. Zatem nadzieje na powodzenie misji kolonii kosmicznej są o krok bliżej celu.

Warto także dodać, że w tym roku temat odkrywania Marsa nabrał zdumiewającego tempa po tym, jak szczęśliwe wylądował na Czerwonej Planecie łazik Perseverance z dronem Ingenuity. Ich celem ma być m.in. poszukiwanie oznak życia.

Przeczytaj też:

Łazik Perseverance zauważył dziwny głaz na Marsie

Łazik Perseverance rozpoczyna szukanie życia na Marsie

Łazik Perseverance wylądował na Marsie. Są już pierwsze zdjęcia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | sperma | kolonizacja marsa | ciekawostki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy