Makabryczny proceder sprzed ponad 50 000 lat. Kanibalizm neandertalczyków
Neandertalczycy, najbliżsi krewni człowieka, dokonywali rzeczy, które nam śnią się tylko w koszmarach. Archeolodzy, prowadząc swoje wykopaliska w Hiszpanii, natrafili na ślady kanibalizmu.
Naukowcy z Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Człowieka i Ewolucji Społecznej (IPHES), a także z Instytutu CERCA, prowadzili szczegółowe badania wykopaliskowe w systemie jaskiń Coves del Toll de Moià, które są zlokalizowane w północno-wschodniej części Hiszpanii. Jaskinie powstały w wapieniach z neogenu - ich długość szacuje się na około 2 000 metrów.
Wcześniejsze badania ujawniły, że w środku podziemnego systemu znajdowały się szczątki fauny ze środkowego i późnego plejstocenu, tj. kości hien, niedźwiedzi jaskiniowych, a także szczątki turów, jeleni i koni. Co ciekawe, w środkowym plejstocenie jaskinie były zamieszkiwane przez neandertalczyków. Świadczą o tym odnalezione kamienne narzędzia, a także szczątki dwojga neandertalskich dzieci w wieku 6-7 i 11 lat, a także kości neandertalczyka w podeszłym wieku.
W ostatnich pracach archeologicznych wydobyto fragmenty czaszki i obojczyka kolejnego, niemal dorosłego neandertalczyka. Szczegółowe analizy wykazały, że kości posiadają specyficzne bruzdy i nacięcia, które świadczą o tym, że... zostały one "przetworzone" przez innych neandertalczyków. Oznacza to, że młody neandertalczyk został zjedzony przez swoich krewnych.
Badacze zauważają, że inne kości neandertalczyków zostały rozdrobnione w celu "wydobycia szpiku i innych składników odżywczych zawartych w kościach". IPHES dodaje w swoim oświadczaniu: "Sprawia to, że większość z nich jest bardzo trudna do rozpoznania i odróżnienia od szczątków innych zwierząt, zwłaszcza w przypadku szczątków odpowiadających dzieciom. Aby złagodzić ten problem, zespół wykorzystuje bardzo specjalistyczne techniki biomolekularne, aby je zidentyfikować i móc przeprowadzić badania DNA. Oczekuje się, że wyniki tych badań zwiększą liczbę identyfikowanych szczątków ludzkich".
Jednakże archeolodzy przypuszczają, że dorośli neandertalczycy nie głodowali, a kanibalizmu dopuszczali się na zmarłych krewnych z powodu nieodkrytego jeszcze rytuału. Naukowcy twierdzą, że szczątki mają około 52 000 lat. Zauważają także, że zostały one rozrzucone po niemal całej jaskini, zwłaszcza przy jej wejściu. Ponadto zostały zmieszane z innymi szczątkami oraz zębami upolowanych zwierząt.
Specjaliści mówią: - Nie jest to pierwszy udokumentowany przypadek kanibalizmu wśród neandertalczyków, ale pierwszy zidentyfikowany w południowej Katalonii. Chociaż wydaje się, że antropofagia [kanibalizm] nie była częstym zjawiskiem wśród tych wczesnych ludzi, w Europie istnieją pewne miejsca sugerujące podobne praktyki -. Naukowcy podkreślają, że badane jaskinie są jednymi z najważniejszych miejsc, dzięki którym możemy zagłębić się w dawny tajemniczy świat neandertalczyków.