Mózg nieużywany zanika

Aktywność umysłowa pomaga opóźniać efekty starzenia się i ogranicza skutki chorób uszkadzających układ nerwowy.


Na lekcjach biologii każdy z nas kiedyś słyszał, że organy nieużywane zanikają. Okazuje się, że ta zasada obowiązuje też w przypadku mózgu. Naukowcy z Boston Children's Hospital publikując w czasopiśmie "Neuron" wyniki swoich badań dają nam kolejny argument za rozwiązywaniem krzyżówek. Twierdzą, że nieaktywne połączenia nerwowe są w mózgu po prostu usuwane.

Nieużywane połączenia nerwowe znikają

Badania naukowe potwierdziły wielokrotnie, że aktywność umysłowa pomaga opóźniać efekty starzenia się i ogranicza skutki chorób uszkadzających układ nerwowy. Teraz odkryto mechanizm, który sprawia, że nieużywane połączenia nerwowe w mózgu po prostu zanikają.

Reklama

Takim swoistym "pieleniem" mózgu zajmują się komórki mikroglejowe, które do tej pory podejrzewano co najwyżej o uprzątanie skutków procesów chorobowych. Teraz okazuje się, że eliminują one także połączenia zdrowe, ale uznane za niepotrzebne.

Bezwzględne komórki mikroglejowe

Badacze z Bostonu odkryli to w badaniach prowadzonych na myszach. Zwierzęta hodowano w taki sposób, by ich jedno oko było bardziej aktywne, niż drugie. Badania mózgu pokazały potem, że komórki mikrogleju usuwały u nich głównie połączenia nerwowe łączące mózg z mniej aktywnym okiem. Rolę znacznika, określającego, które neurony trzeba usunąć pełniło białko C3.

Odkrycie tego mechanizmu i białka, które najprawdopodobniej wywołuje taką reakcję, może mieć istotne znaczenie dla walki ze skutkami chorób Alzheimera czy Parkinsona, może też pomóc zrozumieć przyczyny wielu innych chorób neurodegeneracyjnych. Być może niektóre, wciąż zdrowe połączenia będzie można w mózgu ocalić nie tylko stosując odpowiednie leki, ale i... rozwiązując łamigłówki.

Grzegorz Jasiński


Informacja własna

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | organy | układ nerwowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy