Muzeum Browaru Żywiec - piwna podróż w czasie

Przeciętny Polak wypija ok. 100 litrów piwa rocznie. Chcącym zgłębić temat historii tego trunku polecamy Muzeum Browaru Żywiec, gdzie wehikuł czasu nie tylko odmładza gości o 135 lat. Z okazji 160-lecia istnienia browaru uwarzono piwo... szampańskie.

Część ekspozycji Muzeum Browaru Żywiec
Część ekspozycji Muzeum Browaru ŻywiecEast News

"Muzeum Browaru Żywiec warto odwiedzić, bo jest to zupełnie niepowtarzalna placówka, która pokazuje całą - liczącą już 160 lat - historię browaru żywieckiego. Naszych gości zabieramy w podróż w czasie, do XIX wieku, dzięki czemu można poznać początki działania browaru, sama zaś podróż niesie przez kolejne etapy historii browaru" - mówi Agnieszka Kinior, przewodnik muzeum.

W muzeum zobaczyć można uliczkę z XIX wieku, gdzie zwiedzających przetransportuje... wehikuł czasu. "Odmładza on naszych gości o 135 lat" - wyjaśnia  Kinior. Ponadto jest karczma z XIX wieku oraz restauracja z okresu międzywojennego, z lat 20-30, czyli miejsca, gdzie wówczas serwowane było żywieckie piwo. W muzeum znajdują się też pomieszczenia technologiczne, dzięki którym można dowiedzieć się, jak kiedyś warzyło się piwo oraz jak warzy się je dzisiaj. Jest też sala, która przedstawia trudne czasy - okres drugiej wojny światowej oraz lata PRL-u. "One paradoksalnie nie były trudne dla browaru, ponieważ tutaj cały czas trwała produkcja piwa, tylko ciężko było z jego dostępnością na naszym lokalnym rynku" - tłumaczy przewodnik. W muzeum są też sale, które przedstawiają działalność eksportową browaru, która zaczęła się już w latach 60. XIX wieku. W jednej z nich można dowiedzieć się więcej na temat stylów piwa oraz jego wariantów. I tak np. z okazji jubileuszu, 160-lecia istnienia browaru uwarzono piwo szampańskie.

Muzeum to wystawa multimedialna i interaktywnaEast News

Muzeum cieszy się wielkim zainteresowaniem - rocznie odwiedza je około 85 tys. osób. Głównie są to goście z Polski, ale przyjeżdżają też wycieczki z zagranicy. "Mieliśmy już gości z Niemiec, z Francji, z Czech, ze Stanów Zjednoczonych, ale była też grupa z Korei czy z Japonii" - wylicza Kinior i zaznacza, że przewodnicy oprowadzają wycieczki nie tylko w językach polskim i angielskim, ale też niemieckim oraz czeskim.

"Największym zaskoczeniem dla naszych gości jest to, że muzeum w Żywcu inne niż wszystkie pod tym względem, że nie jest to czysta ekspozycja muzealna, a ekspozycja interaktywna - można dotykać, robić zdjęcia i pytać o wszytko, bo nie mamy żadnych tajemnic do ukrycia. Właśnie ta całość muzeum, jego charakter zachwyca naszych gości" - kwituje Kinior. Co więcej, przy muzeum znajduje się bar, gdzie można skosztować żywieckiego piwa.

Muzeum Browaru Żywiec mieści się w Żywcu przy ulicy Browarnej 88. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18.

Dawna karczma to również element wystroju muzeumEast News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas