Najdziwniejsze miejsca w Polsce. Google Maps odkrywa tajemnice

Google Maps pozwala nam zajrzeć w różne zakamarki ziemskiego globu. Czy warto w takiej sytuacji przyglądać się Polsce? Okazuje się, że tak, bo nasz kraj skrywa kilka interesujących i niepokojących lokalizacji. Rzućmy okiem na najdziwniejsze miejsca uchwycone na Google Maps z naszego kraju.

Dziwne miejsca w Google Maps. W Polsce mamy ich sporo.
Dziwne miejsca w Google Maps. W Polsce mamy ich sporo.Unsplash

Google Maps pomaga, bawi i zaskakuje

Aplikacja Google Maps to świetne narzędzie w czasie podróży i planowania tras. Niezależnie od tego, czy preferujemy piesze wycieczki lub zwiedzanie zagranicznych miast i jazdę autem, program od Google służy pomocą na niemal całym świecie. Zdjęcia satelitarne pozwalają nam również zobaczyć kilka ciekawych miejsc.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są najdziwniejsze miejsca w Polsce? Google Maps przychodzi z pomocą, bowiem dzięki zdjęciom satelitarnym (jak i Street View) możemy samodzielnie je odnaleźć bez wychodzenia z domu. Przygotowaliśmy listę kilku naprawdę nietypowych lokacji. Niektóre z nich są ciekawe, inne zaś wprawią was w niepokój.

Widać zabory - granica w Pyzdrach

Chcielibyście rzucić okiem na dawne granice naszego kraju? W tym celu nie musicie sięgać po polityczną mapę Europy sprzed lat. Wystarczy bowiem uruchomić Google Maps i wyszukać Pyzdry. Wielkopolska miejscowość znajduje się w miejscu, które niezwykle jednoznacznie pokazuje, gdzie przebiegały dawne granice państw. Zobaczcie zresztą sami:

Granica zaborów, miejscowość Pyzdry.
Granica zaborów, miejscowość Pyzdry.Google Mapsmateriał zewnętrzny

Mniejsze i podłużne pola po prawej stronie wskazują na przynależność do Imperium Rosyjskiego, podczas gdy większe i bardziej kwadratowe z lewej były na terenie Prus. Choć doskonale zdajemy sobie sprawę z różnic pozostawionych przez poszczególnych zaborców (np. w sieci kolejowej), to tak uwydatniony pomnik historii sprzed ponad 100 lat jest czymś doprawdy zaskakującym.

Sępolno - Polski Dubaj, tyle że z orłem

Kojarzycie zapierające dech w piersiach wyspy z Dubaju? Weźmy na przykład tę w kształcie palmy lub inną, przedstawiającą mapę świata. Niby dzieło ludzkich rąk, a robi wrażenie jak cud natury. Co by nie mówić, czasem przychodzą nam do głowy świetne pomysły i potrafimy je zrealizować. Okazuje się, że (parafrazując klasyka) Polacy nie gęsi, iż swój Dubaj mają. No, przynajmniej częściowo.

Osiedle Sępolno, czyli polski Dubaj.
Osiedle Sępolno, czyli polski Dubaj.Google Mapsmateriał zewnętrzny

Mowa oczywiście o osiedlu Sępolno, które jużod 1979 roku widnieje na liście zabytków. Umiejscowione we Wrocławiu zostało zaprojektowane tak, by swoim kształtem przypominało orła z rozpostartymi skrzydłami. Efekt ten jest widoczny jedynie z góry. Tu z pomocą przychodzi Google Maps. Obstawiam, że niektórzy mieszkańcy mogli całe życie mieszkać tam bez świadomości tego architektonicznego zabiegu. A jest doprawy uroczy.

Katastrofa samolotu w Lesie Kabackim

W Google Maps możemy zobaczyć nie tylko ciekawe osiedla i dawne granice. Inną rzeczą są pozostałości po tragicznych wydarzeniach sprzed lat. W tym celu należy udać się w okolice Warszawy, a konkretniej do Lasu Kabackiego. Na zdjęciach satelitarnych widać miejsce, w którym zaczął opadać samolot, tym samym ścinał rosnące w lesie drzewa.

Miejsce katastrofy w Lesie Kabackim.
Miejsce katastrofy w Lesie Kabackim.Google Mapsmateriał zewnętrzny

Z biegiem lat miejsce to coraz bardziej zarasta, a niezmiennym pomnikiem pozostaje ten postawiony tam przez ludzi. Nadal jednak da się dostrzeć na zdjęciach satelitarnych pewien kontrast pomiędzy trasą katastrofalnego lądowania a pozostałą częścią lasu. Więcej o katastrofie w Lesie Kabackim pisaliśmy całkiem niedawno z okazji rocznicy tego przerażającego wydarzenia.

Muchołapka - kochamy legendy i mity

Muchołapka to nietypowa konstrukcja, którą znaleźć można nieopodal granicy z Czechami w województwie dolnośląskim. Na pierwszy rzut oka wygląda niecodziennie. Specyficzny szkielet to niejedyna cecha budowli - ta rzuca bowiem cień, który o odpowiedniej porze oglądany z góry robi wrażenie. Tak też zostało uchwycone to miejsce w Google Maps. Czym w ogóle jest to niecodzienne miejsce? W pierwszej kolejności, jest to miejsce wyrośnięcia wielu mitów i legend.

Muchołapka w Google Maps.
Muchołapka w Google Maps.Google Mapsmateriał zewnętrzny

Nie brakuje opinii, że w miejscu tym dochodziło do dziwnych obrzędów okultystycznych związanych z Niemcami w czasie II Wojny Światowej. Fascynacja mistycyzmem, ingerencja sił pozaziemskich i tajemnicza broń - to budziło swego czasu duże emocje. Jak było naprawdę? Okazuje się, że wcale nie mieliśmy do czynienia z polskim Stonehenge. Muchołapka była podstawą chłodni kominowej. Dziś można ją odwiedzać bez przeszkód jako element pobliskiego muzeum.

Tyniec nad Ślężą, czyli kolejny pomnik historii

W przypadku miejscowości w województwie dolnośląskim ponownie mamy do czynienia z istnym pomnikiem historii, zbudowanym z pól. O ile w Pyzdrach sprawa dotyczyła zaborów, tak w Tyńcu chodzi o zupełnie inny okres dziejów tych ziem. Mowa wszak o obecności Zakonu Joannitów i jego kawalerów. O co chodzi na zdjęciu?

Pozostałości po zakonie.
Pozostałości po zakonie.Google Mapsmateriał zewnętrzny

Pola rozchodzące się we wszystkie strony od miejscowości Tyniec tworzą swego rodzaju rozetę. Wynika to z faktu dzielenia się ziemiami przez kawalerów Zakonu. Podział zakładał nadanie przynależności ziemskiej poszczególnym członkom i istniał w zasadzie do XIX wieku. Późniejsze działania na rzecz ograniczenia roli kościoła nie sprawiły jednak, że podział zniknął. Istnieje nadal, przynajmniej w swojej fizycznej formie.

Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas