Pieniądze dają szczęście, gdy inni zarabiają mniej

Rosnący poziom zarobków czyni ludzi szczęśliwymi tylko wówczas, gdy mają poczucie, że przez to powodzi się im lepiej niż znajomym, przyjaciołom, sąsiadom, a wyższe dochody podnoszą ich status społeczny - podaje Press Association.

A gdyby mieć tyle kasy, by móc pozwolić sobie na jej topienie...
A gdyby mieć tyle kasy, by móc pozwolić sobie na jej topienie...AFP

Agencja powołuje się na badania uniwersytetów w Warwick i Cardiff publikowane w "Journal of Psychological Science". Wykryta prawidłowość zdaniem PA tłumaczy, dlaczego rosnący w ostatnich 40 latach w Wielkiej Brytanii ogólny poziom społecznej zamożności nie dał ludziom poczucia, że są szczęśliwsi.

Kasa to nie wszystko

Punktem wyjścia badań był prowadzony przez Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych w okresie siedmiu lat sondaż brytyjskich gospodarstw domowych (British Household Panel Survey), dotyczący poziomu przychodów i zadowolenia z życia.

Stosując metody analizy porównawczej wobec osób tej samej płci, grupy wiekowej, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania, naukowcy obu uniwersytetów ustalili, że pieniądze czynią ludzi szczęśliwszymi, tylko wówczas, gdy prowadzą do poprawy statusu społecznego.

Lepiej od przyjaciół

- Zarobienie miliona funtów rocznie to nie dosyć, by uczynić ludzi szczęśliwszymi, jeśli wiedzą, że wszyscy ich przyjaciele zarabiają dwa razy więcej - wyjaśnia psycholog z uniwersytetu w Warwick Chris Boyce. - Z naszych badań wynika, że przychód odzwierciedlający miejsce na drabinie społecznej jest najlepszym kluczem do przewidzenia ogólnego zadowolenia z życia. Faktyczny poziom przychodu i średnia przychodów innych nie mają wymiernego efektu - dodaje Boyce.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas