Pociągiem czy samolotem? Dwa warianty transportu trumny z królową

Królewskim pociągiem czy może jednak samolotem? Dwa warianty operacji "London Bridge" dotyczącej przewiezienia trumny z ciałem Elżbiety II ze Szkocji do Londynu.

Trwają przygotowania do gigantycznej operacji logistycznej związanej z przewiezieniem trumny z ciałem królowej Elżbiety II ze szkockiego Edynburga do Pałacu Buckingham w Londynie. Brytyjczycy przygotowywali się od dawna do sytuacji, kiedy królowa Elżbieta II umrze w Szkocji. Najważniejszą częścią operacji "London Bridge" (ang. londyński most) jest przetransportowanie trumny z ciałem królowej. W grę wchodzą dwa warianty: pociągiem lub samolotem. Decyzja może zapaść w każdej chwili, a każdy wariant ma swoje plusy i minusy.

British Royal Train czyli "Królewski Pociąg"

Jeśli Brytyjczycy zdecydują się na pociąg, to oczywiście będzie to luksusowy "British Royal Train", który jest do dyspozycji rodziny królewskiej. Ten wariant operacji został nazwany "Jednorożec" (ang. Unicorn). W skład pociągu wchodzi dziewięć wagonów, w tym luksusowa królewska salonka, wagony sypialne dla rodziny królewskiej, jadalnia, salonki (wykończone w kolorze bordowym), a także wagony dla służby. 

Reklama

Podczas każdego przejazdu "Królewskiego Pociągu" używane są dwie lokomotywy klasy 67, a także trzecia musi być w gotowości, gdyby doszło do awarii. Wszystkie są pomalowane farbą w kolorze bordowym, (czyli królewskim) podobnie jak wszystkie wagony "British Royal Train". W raporcie z 2020 roku o tym niezwykłym pociągu pojawiła się informacja, że lokomotywy są napędzane biopaliwem wytwarzanym z odpadowego oleju roślinnego. Po śmierci Elżbiety II w mediach społecznościowych pojawiły się informacje z kondolencjami zamieszczane przez osoby z obsługi królewskiego pociągu.

Królewski pociąg może być używany jako środek transportu przez głowy państw (które przebywają z wizytą w Wielkiej Brytanii), ale nie wolno go wynajmować osobom prywatnym. 

A może jednak samolot?

Drugim wariantem przetransportowania ciała brytyjskiej królowej do Londynu jest samolot. Ten wariant dostał kryptonim Overstudy. W grę wchodzi Airbus A330 VIP Królewskich Sił Powietrznych (RAF Voyager), który stacjonuje w bazie RAF-u Brize Norton. 

Rodzina królewska korzysta także z dwóch śmigłowców,  dwusilnikowych maszyn typu Sikorsky S-76C+, które są pomalowane w królewskie barwy.

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie przetransportowana do Londynu prawdopodobnie we wtorek rano. Wariant z wykorzystaniem królewskiego pociągu oznacza dodatkowy kłopot związany z zabezpieczeniem trasy przejazdu. Brytyjczycy liczą się z tym, że wzdłuż torów po których będzie jechał pociąg ustawią się tysiące osób, aby w ten sposób pożegnać swoją królową. 

W mediach brytyjskich w ostatnich godzinach pojawiły się nieoficjalne informacje, że w tej sytuacji ciało królowej zostanie najprawdopodobniej przetransportowane do Londynu samolotem. Decyzja może zostać ogłoszona w każdej chwili.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | pociąg | samolot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama