Reklama

Przeliczasz czas na pieniądze? Masz problem

Jeśli sądzisz, że czas to pieniądz - uważaj. To przekonanie może uczynić cię... nieszczęśliwym. Badania naukowców z Rotman School of Management Uniwersytetu Toronto pokazują, że osoby przeliczające swój czas na pieniądze nie potrafią w pełni wykorzystać czasu wolnego.

Wyniki badań kanadyjskich psychologów pokazują, że osoby przyzwyczajone do wyceny czasu swej pracy niecierpliwią się, gdy nie zarabiają. Dlatego trudniej przychodzi im wykorzystywanie wolnego czasu, który uznają za mało produktywny. Wrażenie "marnowania czasu" sprawia też, że czują się mniej szczęśliwi.

Niecierpliwi i nieszczęśliwi

Badacze z Toronto przeprowadzili serię trzech eksperymentów, w których część badanej grupy ochotników przekonywali przy pomocy zadawanych im w testach pytań, by o swoim czasie myśleli w kategoriach zysku.

Uczestnicy eksperymentu, należący do tej właśnie grupy wykazywali potem znacznie większą niecierpliwość i mniejszą satysfakcję podczas fazy eksperymentu, w której mieli za zadanie tylko słuchać muzyki. Ich satysfakcja znacznie jednak rosła, jeśli dowiadywali się, że za czas spędzony na słuchaniu muzyki będą opłaceni.

Reklama

Nie przeliczać czasu na pieniądze

Sposób myślenia o czasie zmienia sposób, w jaki go odczuwamy - twierdzą Kanadyjczycy.

W czasach, kiedy coraz więcej osób przyzwyczaja się do zapłaty liczonej za godziny pracy, musimy na nowo uczyć się nie przeliczać na pieniądze czasu, który mamy tylko dla siebie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama