Roadster Elona Muska już 5 lat przemierza kosmos. Wiemy, gdzie jest!

Nie wiadomo, w jakim jest stanie i czy w ogóle jest w jednym kawałku. Sportowy samochód Roadster Tesli wystrzelony w kosmos w 2017 przez Elona Muska przemierza Układ Słoneczny. Jest szansa, że zderzy się z Ziemią w ciągu najbliższych 15 milionów lat.

To był jeden z najbardziej szalonych pomysłów Elona Muska. 6 lutego 2018 r. rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX po raz pierwszy wystartowała w kosmos. Na pokładzie pojazdu kosmicznego Dragon znajdował się jeden z flagowych modeli elektrycznych samochodów koncernu Tesla, czyli sportowy Roadster. Był to prywatny samochód Elona Muska, którym miał regularnie dojeżdżać do pracy. Nie bardzo wiedział, co z nim zrobić, więc zdecydował się go wysłać w kosmos jako testowy ładunek nowej rakiety.

Za jego kierownicą siedział Starman - manekin w skafandrze kosmicznym, przed którym na desce rozdzielczej auta był duży napis "Nie panikuj!" (ang. Don't panic!). Napis nawiązywał do słynnej sagi Science-Fiction "Autostopem przez galaktykę". W bagażniku były karty pamięci, na których w wersji cyfrowej znajdowały się m.in. książki pisarza science-fiction Isaaca Asminova, a także plik z kilkoma tysiącami nazwisk pracowników SpaceX.

Reklama

Start rakiety Falcona z roadsterem na pokładzie był transmitowany w sieci. Przez krótki czas wszyscy mogli obserwować obraz z kamery umieszczonej wewnątrz samochodu. Elon Muska dawał jedynie 50 procent szans na to, że start się uda. Wszystko jednak przebiegło bez problemów, a samochód Tesli rozpoczął swój niezwykły lot w kierunku Marsa. Do Czerwonej Planety nie doleciał, ale zaczął orbitować wokół Słońca.

Samochód Tesli wystrzelony w kosmos: gdzie jest teraz?

Roadster wysłany w kosmos przez koncern Elona Muska zyskał własny wpis w bazie danych NASA Horizons, która śledzi wszystkie obiekty w Układzie Słonecznym. Funkcjonuje tam pod numerem 143205 jako "SpaceX Roadster (statek kosmiczny) (Tesla)". 

Przez 5 lat przeleciał imponującą odległość 4 miliardów kilometrów i wykonał ponad trzy pętle wokół Słońca. W 2020 roku samochód zbliżył się do Marsa i minął go w odległości ok. 8 milionów kilometrów. To 20 razy tyle, ile dzieli nas od Księżyca. Trasę lotu Roadstera Tesli można śledzić na kilku serwisach, choć trudno powiedzieć precyzyjnie, w jakim miejscu się znajduje. Co więcej - nie jest nawet pewne, czy jest w jednym kawałku. Samochód mógł zostać zniszczony przez promieniowanie i warunki kosmicznej próżni. Jeśli jednak przetrwał trudny podróży, to właśnie niedawno tor jego lotu przeciął się z orbitą Marsa wokół Słońca.

Według danych udostępnionych przez NASA roadster Elona Muska zbliży się do Marsa w 2035 roku, a następnie wykona dwa przeloty w pobliżu Ziemi w 2047 i 2050 roku. Będzie wtedy w odległości kilku milionów kilometrów od naszej planety.

Ciekawe, że oszacowano prawdopodobieństwo zderzenia kosmicznego samochodu Tesli z Ziemią. Jest ono dość duże. Ocenia się, że w ciągu najbliższych 15 milionów lat roadster ma 22 procent szans, że uderzy w Ziemię. Szanse na to, że w tym samym czasie swoją kosmiczną podróż zakończy na Wenus lub zbliżając się do Słońca wynoszą ok. 12 procent.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Tesla | SpaceX | Mars
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy