Rocznica norweskich homoseksualistów

11 czerwca 2008 Norwegia, jako szósty kraj na świecie zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe. W Europie małżeństwa jednopłciowe są legalne w 5 krajach

Carlos Baturín i Emil Menéndez po zawarciu związku małżeńskiego
Carlos Baturín i Emil Menéndez po zawarciu związku małżeńskiegoAFP

Jak czytamy na stronie www.pinknews.co.uk Anniken Huitfeldt, norweska minister ds. dzieci i równości, powiedziała:

- (Uchwała) jest historycznym krokiem w stronę równości. Nowe prawo nie osłabi małżeństwa, może jedynie je wzmocnić. Małżeństwo nie będzie mniej wartościowe tylko dlatego, że więcej ludzie może je zawrzeć.

Ślub Anne-Marie Thus i Helene Faasen
AFP

- Jesteśmy bardzo zwyczajne, na ulicy nie zwróciłbyś na nas uwagi. Teraz jedyna rzecz, która może cię zdziwić to to, że mówię to swojej partnerki "żono" - tłumaczyły dziennikarzowi AFP jedna z nich.

Pierwsze śluby odbyły się w urzędzie miasta, udzielił ich burmistrz Job Cohen.

- W Holandii zrozumieliśmy, że instytucja tak ważna jak małżeństwo powinna być otwarta dla wszystkich - powiedział na zakończenie ceremonii.

W Holandii pary homoseksualne mogą także adoptować dzieci.

Jako druga małżeństwa jednopłciowe zalegalizowała 30 stycznia 2003 roku Belgia. 13 lutego 2003 roku król Albert II Koburg podpisał ustawę, a kodeksie cywilnym pojawiły się słowa "Małżeństwo może być zawarte przez dwoje ludzi przeciwnej lub tej samej płci".

Baturín i Emil Menéndez
AFP

30 czerwca 2005 katolicka Hiszpania (ponad 80 proc. społeczeństwa to katolicy), zalegalizowała związek cywilny osób tej samej płci, który daje te same prawa i nakłada te same obowiązki, co związek małżeński. Dzięki temu w Hiszpanii pary homoseksualne mogą także adoptować dzieci.

Nowe prawo weszło w życie 3 lipca 2005 roku, a tydzień później jako pierwsi związek zawarli Carlos Baturín i Emil Menéndez.

1 maja 2009 roku małżeństwa jednopłciowe zalegalizowała Szwecja (bez przyznania prawa do adopcji), a 17 maja br. prezydent Portugalii, Aníbal Cavaco Silva, podpisał ustawę zezwalająca na zawieranie małżeństw homoseksualnych (mimo, że jest ona sprzeczna z jego przekonaniami).

Małżeństwa jednopłciowe są także legalne w Kanadzie, RPA i niektórych stanach USA.

"Wyniki prowadzonych ponad wiek badań nad gospodarstwami domowymi i rodziną, przeprowadzanych w różnych kulturach, nie potwierdzają tezy, że warunkiem przetrwania cywilizacji bądź społeczeństw jest heteroseksualne małżeństwo. Badania antropologów pokazują nawet, że różnorodność związków i typów rodzin może się przyczynić do stabilizacji i humanizacji społeczeństw."

Katarzyna Pruszkowska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas