​Trąby wodne nad Bałtykiem. Zobacz przerażające nagrania z Juraty i Jastarni!

Turyści wypoczywający na Półwyspie Helskim byli świadkami niezwykłego zjawiska pogodowego - nad Bałtykiem wytworzyły się trąby wodne. Nagrania, na których uwieczniono anomalie w mig rozeszły się po sieci. Eksperci przekonują, że to wcale nie koniec podobnych "atrakcji" dla tych, którzy odpoczywają nad polskim morzem.

Widoczne poniżej nagrania i zdjęcia powstały 19 lipca w godzinach popołudniowych na Półwyspie Helskim. Trąby wodne to nic innego jak tornada tworzące się nad zbiornikiem wodnym - w tym wypadku Bałtykiem. Nie są tak silne, jak ich lądowi kuzyni, jednak wciąż mamy do czynienia z wyjątkowo niebezpiecznymi anomaliami.

Na całe szczęście nadmorskie trąby nie zrobiły nikomu krzywdy, a po kilku minutach zjawisko zniknęło tak szybko, jak się pojawiło. Według Polskich Łowców Burz wodnych tornad było przynajmniej osiem. 

Do sieci trafiły zdjęcia, na których widać aż dwie trąby jednocześnie. Naoczni świadkowie potwierdzają, że widziano je na Półwyspie Helskim w Juracie, Jastarni, Chałupach, ale także we Władysławowie, Karwi i Łebie.

Na całe szczęście nikomu nic się nie stało, choć wielu turystów na ten niecodzienny widok uciekało z plaży.

Reklama

Trąba wodna - co to jest?

Trąby wodne przypominają wielkie leje lub kolumny tworzące się od podstaw chmur, z których wyrastają, aż po powierzchnię zbiornika wodnego. Zjawiska te są charakterystyczne dla stref tropikalnych i subtropikalnych, jednak zobaczyć można je także nad Bałtykiem, czego najlepszym potwierdzeniem są filmy z 19 lipca 2021 roku. 

"Dzisiaj po południu wskutek adwekcji (poziomego ruchu - red.) chłodniejszej masy powietrza doszło do rozwoju chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych. Sprzyjające warunki wzdłuż "pomorskiego" odcinka Morza Bałtyckiego umożliwiły rozwój całkiem licznych trąb wodnych - wyjaśniają na Facebooku Polscy Łowcy Burz.

Ta aplikacja mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play »

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy