Warzywny biznes mafiosów

Włoscy mafiosi wpadli na kolejny pomysł, jak zarabiać pieniądze. Tym razem trzy najpotężniejsze grupy mafijne zawiązały sojusz i przejęły kontrolę nad handlem... warzywami i owocami, w szczególności na południu kraju. Na nowym biznesie mafiosi zarobili już kilka miliardów euro.

Przedziwny sojusz neapolitańskiej Camorry, sycylijskiej Cosy Nostry i kalabryjskiej Ndranghety rozpracowali i rozbili policjanci ze specjalnej grupy powołanej do walki z mafijnym biznesem. Stróże prawa byli mocno zdziwieni, kiedy okazało się, że intratny "warzywny" biznes kontrolują na spółkę trzy najpotężniejsze grupy mafijne we Włoszech.

Dwudziestokrotne przebicie na pomidorze

Jak się okazało, mafiosi stworzyli kartel, który przejął pełną kontrolę nad hurtowym handlem warzywami i owocami praktycznie na całym Półwyspie Apenińskim. Przestępcy narzucali rolnikom transport produktów wybranymi firmami logistycznymi, które podyktowały astronomiczne ceny za usługi przewozowe. To z kolei prowadziło do kilkukrotnego zawyżania cen warzyw i owoców. Cena detaliczna produktu była nawet 20 razy wyższa od ceny u producenta!

Całe Włochy kupowały u mafiosów

Ośrodkiem przestępczych, monopolistycznych działań było miasto Fondi. Właśnie tam znajdują się wielkie hurtownie, w których zaopatrują się właściciele sklepów i straganów z wielu rejonów Włoch, przede wszystkim z południa.

Marchewka, pietruszka, kałasznikow

W trakcie policyjnej obławy aresztowano 68 osób. Do aresztu trafił m.in. Paolo Schiavone, kuzyn bossa najgroźniejszego klanu Camorry - Casalesi, Francesco Schiavone'a. Został on zatrzymany w porcie w Neapolu, gdy wracał statkiem z podróży poślubnej. W trakcie operacji skonfiskowano majątek gangów o wartości 90 milionów euro. Oprócz warzyw do policyjnych depozytów trafiła także broń, którą przemycano z Bośni.

Eksperci obliczyli, że każdego roku włoskie grupy mafijne zarabiają 7,5 miliarda euro na interesach w samym tylko przemyśle rolno-spożywczym. Interesy te prowadzone są oczywiście za pomocą kradzieży, ściągania haraczy, wymuszeń i oszustw.

Reklama

MW na podst. AFP

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sojusz | Biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy