Zwyciężmy po raz 600.
W sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem udział weźmie ponad 2 tys. rycerzy. Starcie wojsk polsko-litewskich z Krzyżakami obserwować będzie nawet 120 tys. widzów. Obchody 600. rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami odbędą się w całym kraju.
Uroczystości rozpoczną się 14 lipca w Krakowie. Tam, pod odsłoniętym sto lat temu, Pomnikiem Grunwaldzkim spotkają się prezydenci Polski - Bronisław Komorowski oraz Litwy - Dalii Grybauskaite. Tego samego dnia na Zamku Królewskim na Wawelu otwarta zostanie wystawa "Na znak świetnego zwycięstwa". - Ma ona pokazywać czym pamięć o Grunwaldzie była dla Polaków i ich tożsamości narodowej przez następne wieki - mówi Jerzy Petrus, wicedyrektor Zamku Królewskiego.
Widowiska na polach Grunwaldu
Także w środę na polach pod Grunwaldem rozpoczną się Dni Grunwaldu. Odwiedzający średniowieczny jarmark na własne oczy zobaczą, jak wykonuje się zbroje i broń oraz szyje ubiory według dawnych technik. Następnego dnia odbędzie się widowisko "Grunwaldzkie Wici", prezentujące przybycie króla Władysława Jagiełły oraz Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena wraz z chorągwiami konnymi. W historyczne postaci wcielą się członkowie bractw rycerskich.
Wieczorne przedstawienie na zamku
Tego samego dnia do Grunwaldu przyjadą prezydenci Polski i Litwy. W specjalnym apelu na Wzgórzu Pomnikowym udział weźmie także obecny Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego - bp Bruno Platter. Natomiast wieczorem na tle scenerii zamku krzyżackiego w Malborku przedstawione zostanie widowisko historyczne przygotowane specjalnie z myślą o 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Spektakl noszący tytuł "Banderia 1410" wyreżyserował Roman Kołakowski. Inspiracją do opracowania scenariusza były historyczne dzieła Jana Długosza, w tym "Banderia Prutenorum" i "Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae", a także traktaty i mowy Pawła Włodkowica. Oprawa muzyczna ma natomiast łączyć w sobie instrumentarium średniowieczne z elementami współczesnej muzyki rockowej i folkowej.
Koncerty i jarmarki
Kolejny koncert, tym razem na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, odbędzie się 15 lipca. Będzie można wówczas posłuchać prawykonań utworów wyłonionych przez jury konkursu "Wawel: musica festiva" oraz wykonania "II Symfonii Kopernikowskiej", m.in. przez chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.
Cały czas cos będzie działo się także na Polach Grunwaldzkich. W piątek, 16 lipca, raz jeszcze będzie można odwiedzić średniowieczny jarmark, a wieczorem posłuchać koncertów zespołów wykonujących muzykę folkową oraz dawną. Wyświetlony zostanie także film "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda.
Inscenizacja bitwy
Po raz 600. wojska polsko-litewskie staną naprzeciw Krzyżaków pod Grunwaldem w sobotę 17 lipca. Przed inscenizacją bitwy, o godzinie 9.00 obradować będzie sejmik grunwaldzki (wspólne posiedzenie radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu ostródzkiego i gminy Grunwald).
Trzy godziny później rozpocznie się apel na Wzgórzu Pomnikowym. Swoją obecność zapowiedzieli premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem będzie miał miejsce pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej i defilada.
Widowisko, na które wszyscy czekają rozpocznie się o godzinie 13.00. Rycerstwo ma wtedy uformować szyki bojowe i tak wyruszyć na pole bitwy, gdzie spodziewani są godzinę później. Około 2,2 tys. odtwórców ma wspólnie odśpiewać "Bogurodzicę" i ruszyć w bój. Inscenizacja potrwa godzinę.
Atrakcje (nie tylko) pod Grunwaldem
Także po bitwie organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla widzów, m.in.: pokazy lotów samolotów wojskowych Iskra czy występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zaśpiewają także takie zespoły, jak: Armia, Harlem i Boys. Na wieczór natomiast zaplanowano festiwal ognia.
Obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem zakończą się w niedzielę, 18 lipca, symbolicznym wyjściem wojsk na Malbork. Tam rycerstwo odtwarzać będzie oblężenie zamku.
Marcin Wójcik