Czytanie jest męskie: Wiosenna seria

Pogoda dopisuje i wszelkie wypady nad jezioro, czy w góry są dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Jednak oprócz odpoczynku powinna się znaleźć chwila na wysiłek intelektualny. Mamy dla was propozycję na weekendowe wypady.

krzyżak
krzyżakINTERIA.PL/materiały prasowe
Samotny krzyżowiec
Samotny krzyżowiecINTERIA.PL/materiały prasowe

Samotny krzyżowiec. Miecz Salomona

Rok Pański 1187, Ziemia Święta. Wojska krzyżowców ponoszą miażdżącą klęskę na wzgórzach Hittinu. Zwycięski sułtan Saladyn zdobywa większość ziem Królestwa Jerozolimskiego. Wielki mistrz templariuszy wysyła z sekretną misją poselstwo do Starca z Gór, wodza owianej złą sławą sekty asasynów. Wraz z braćmi zakonnymi podąża Roland de Montferrat, zwany Czarnym Rycerzem.

Co chce osiągnąć mistrz templariuszy, układając się ze skrytobójcami Starca z Gór? Dlaczego los pcha Rolanda do siedziby asasynów, gdzie ukryto wykuty przed wiekami niezwykły miecz, przeklęty przez demona?

Krzyżowcy i Saraceni, zbroczone krwią pola bitew, mroczne tajemnice starożytnej Jerozolimy, zaginione skarby króla Salomona, starotestamentowa magia - oto świat rycerza z Montferratu. Aby w nim przeżyć, samotny krzyżowiec musi stawić czoło nie tylko wrogim mieczom, ale też siłom nadprzyrodzonym.

Czy czarna zbroja ochroni rycerza przed ścigającymi go cieniami przeszłości? Data premiery: 09.06.2014

Marek Orłowski, a właściwie Marko Szapkarow-Orłowski, urodził się w 1958 roku w Warszawie. Jest absolwentem ASP w macedońskim Skopje. Pasjonuje się jeździectwem, sportami wodnymi i turystyką górską, ale też historią średniowiecza i zabytkową bronią. Aktywny tryb życia łączy z zamiłowaniem do czytania książek o dość eklektycznie dobranej tematyce. Samotny krzyżowiec jest jego literackim debiutem.

Czytaj dalej

„III Rzesza. Kulisy walki o pozycję,  wpływy,  władzę”
„III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę”INTERIA.PL/materiały prasowe

III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy i władzę

Nazistowska machina z zewnątrz wydawała się monolitem opartym na niepodważalnej dominacji Hitlera. Książka "III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę" Françoisa Kersaudiego, która właśnie ukazuje się w Polsce, ujawnia nieznane fakty dotyczące zażartej walki o władzę w totalitarnych Niemczech.

"Ludzie nie powinni wiedzieć kim jestem, z jakiej pochodzę rodziny" - miał powiedzieć Adolf Hitler. Przywódca III Rzeszy, choć bardzo chętnie i często mówił o sobie, swoich poglądach i przekonaniach, to starannie ukrywał swoje korzenie. Wejście w życie prywatne Führera oznaczało konkretne korzyści, ale groziło również niebezpieczeństwem. Wystarczy wspomnieć, że dziewięć jego kochanek próbowało popełnić samobójstwo, z czego pięć skutecznie. Hitlera można było bezgranicznie, otwarcie wielbić lub skrycie nienawidzić. Przeciwnikiem wodza był m.in. admirał Canaris, członek tajnej, wewnętrznej opozycji zwanej "Czarna Orkiestra". Mimo ciągłych dywersyjnych działań, stracony został dopiero na kilka dni przed śmiercią Führera. Kolejnym oficerem, którego trudno jednoznacznie oceniać jako zdrajcę lub bohatera był Rudolf Hess. Czy jego tajemniczy lot do Szkocji był przejawem odwagi czy szaleństwa?

Książka Françoisa Kersaudiego nie aspiruje do roli monografii o historii III Rzeszy, ale dzięki nowym faktom i odtajnionym dokumentom, szczegółowo pokazuje nieznane kulisy władzy i świat prominentów. Autor przedstawia wnikliwą analizę sytuacji i sylwetek osób, które odegrały znaczącą rolę w budowie nazistowskiego imperium. "III Rzesza. Odtajnione akta" jest najbardziej aktualną monografią na temat nazistowskich Niemiec, opiera się na obiektywnych dowodach i zeznaniach świadków dostępnych w momencie powstania publikacji. Książkę można traktować również jako uniwersalne studium systemu totalitarnego i analizę wielkich politycznych karier, od momentu pierwszego sukcesu po ich ostateczny upadek. Lektura spodoba się miłośnikom powieści i biografii historycznych, ale także czytelnikom pozycji politologicznych i socjologicznych.

François Kersaudy jest francuskim historykiem i wykładowcą języka angielskiego na Uniwersytecie w Paryżu, specjalizuje się w biografii Wistona Churchilla i historii III Rzeszy. Jest autorem takich publikacji jak "Churchill i De Gaulle", "Norwegia 1940" czy "Churchill kontra Hitler". "III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę" to jego pierwsza książka, która ukazuje się w Polsce.

Czytaj dalej

"Czas zapłaty"
"Czas zapłaty"INTERIA.PL/materiały prasowe

Czas zapłaty (tytuł oryg. Sycamore Row)

to luźna kontynuacja Czasu zabijania, który w 1996 roku został mistrzowsko i w gwiazdorskiej obsadzie przeniesiony na ekran przez Joela Schumachera. Książka jest powrotem do historii i postaci, które sprawiły, że John Grisham stał się ulubionym pisarzem amerykanów. Ćwierć wieku po opublikowaniu swojej pierwszej słynnej powieści autor nadal pozostaje niedoścignionym mistrzem gatunku.

Proces Carla Lee Hayleya, oskarżonego o zabójstwo dwóch mężczyzn, którzy zgwałcili i skatowali jego dziesięcioletnią córkę, miał otworzyć Jake’owi Brigance’owi, adwokatowi Carla drogę do sławy i pieniędzy. Tymczasem trzy lata po wygranym procesie, który wstrząsnął nie tylko Clanton w Missisipi, ale i całym stanem, Jake pozostaje małomiasteczkowym prawnikiem i ledwie wiąże koniec z końcem. Czy realizacja testamentu, którym zamożny, umierający na raka płuc Seth Hubbard wydziedziczył całą swoją rodzinę i przekazał majątek czarnoskórej pokojówce, odmieni wreszcie jego los? Jake Brigance będzie się musiał dobrze napocić, by przekonać ławę przysięgłych, że Seth Hubbart był w pełni władz umysłowych, kiedy zapisywał dziewięćdziesiąt procent majątku swojej czarnoskórej gosposi, i że nie został przez nią zmanipulowany. Szczególnie, że w ławie przysięgłych zasiadają obywatele okręgu Ford, w którym biali mieszkańcy stanowią znaczną większość. Czyżby miała się powtórzyć sytuacja sprzed trzech lat, kiedy to Clanton tak wyraźnie podzieliło się na czarnych i białych? Czy znów zapłoną krzyże? I wreszcie, jaką rolę odgrywa w całej historii mały kawałek ziemi, zwany "Sycamore Row"?

Czytaj dalej

"Martwe popoludnie"
"Martwe popoludnie"INTERIA.PL/materiały prasowe

Martwe popołudnie

Martwe popołudnie rozpoczyna nowy cykl powieściowy, którego bohaterem jest Marcin Hłasko - były policjant, ekspert do spraw bezpieczeństwa specjalizujący się także w poszukiwaniu zaginionych. Pierwsza część trylogii jest krzyżówką czarnego kryminału i thrillera politycznego, jej akcja zaś rozgrywa się w Polsce w 2013 roku. Kolejne odsłony przygód Hłaski będą się odwoływać do innych odmian literatury sensacyjnej - m.in. powieści szpiegowskiej oraz - tak jest! - westernu, który autor zawsze pragnął napisać.

Cykl ten jest dla Mariusza Czubaja nową przygodą pisarską, a dla czytelników satysfakcjonującą mieszanką wybuchową na miarę wariackich czasów i totalnie pokręconej rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

Mariusz Czubaj (ur. 1969) - wykładowca antropologii kultury, autor powieści kryminalnych. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera (Aleja samobójców; Róże cmentarne). W cyklu z profilerem z Katowic, Rudolfem Heinzem, ukazały się powieści 21:37, Kołysanka dla mordercy; Zanim znowu zabiję. Autor m.in. książek poświęconych kryminałom oraz publikacji na temat innych obszarów kultury popularnej: szczególnie kultury fanowskiej oraz antropologii sportu. Jego powieści kryminalne zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki, turecki oraz ukraiński. Za 21:37 otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną. Po godzinach: fan rocka, gitarzysta. Trenuje karate tradycyjne i przygotowuje się do egzaminu na stopień mistrzowski.

Czterech
CzterechINTERIA.PL/materiały prasowe

Czterech

Jak złapać rosyjskiego szpiega? O co grał teczkami Antoni Macierewicz?  Jak zdemaskować prowokatora, dawnego agenta SB? Co było w "szafie Lesiaka" i kim był sam Jan Lesiak? Do czego służyła instrukcja 0015, przez lata funkcjonująca jako narzędzie do walki z prawicową opozycją? Co to takiego operacja "Most", o której przez lata praktycznie nie mówiono, choć była jednym z większych sukcesów młodych służb specjalnych III RP?  A moskiewska pożyczka?

"Czterech", opowieść o narodzinach Urzędu Ochrony Państwa udziela odpowiedzi na pytania, które przez lata były przedmiotem medialnych rozważań i elementem politycznych rozgrywek. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o ludziach i ich życiowych niebanalnych doświadczeniach, którzy wzięli udział w jednej z największych i najtrudniejszych operacji budowy fundamentów demokratycznego państwa, jakim było przekształcenie prawie 25-tysięcznego aparatu represji, czyli Służby Bezpieczeństwa w niewielki Urząd Ochrony Państwa.   Autor, Grzegorz Chlasta określa ich jako pacyfistów, poetów, anarchistów.

Bo tacy byli Bartłomiej Sienkiewicz, Wojciech Brochwicz, Piotr Niemczyk i nieżyjący już Konstanty Miodowicz. Czterech spośród kilku, może kilkunastu, którzy w 1990 weszli do "jaskini smoka". Być może tylko tacy mogli porwać się na coś, Co wydawało się niemożliwe, a stało się rzeczywistością. I dobrze, że po 25 latach zdecydowali się opowiedzieć historię budowania nowych służb specjalnych. Opowiadają historię pasjonującą i w dodatku prawdziwą. Taką "z pierwszej ręki", o czasach, które w latach następnych podlegały wielkiej politycznej manipulacji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas