Ganxi Dong - wioska walecznych rolników

Wioska Ganxi Dong położona w zielonych górach Tianzhu w południowych Chinach to niezwykłe miejsce. Zgodnie z kilkusetletnią tradycją, każdy zamieszkujący tu mężczyzna praktykuje sztuki walki. Miejsce to stało się ostatnio prawdziwą mekką kung fu. Mówi się nawet, że w Gundi przez setki lat wykształciły się zupełnie odrębne style wushu.

Narzędzia rolnicze również przydają się w treningach. We wprawnych rękach zamieniają się w groźną broń
Narzędzia rolnicze również przydają się w treningach. We wprawnych rękach zamieniają się w groźną brońEast News

Wioska liczy sobie obecnie 123 domostwa - każde z nich zamieszkują rodziny określające się jako mniejszość Dong i mówiące w dialekcie Tai-Kadai.

Lokalna społeczność jest niezwykle dumna z tradycji, która podobno trwa tutaj nieprzerwanie od trzech wieków. Dziś nikt nie wie, kiedy się narodziła, ale pewne jest, że ten zwyczaj jest tutaj czczony i podtrzymywany każdego dnia. Nawet w takim kraju jak Chiny, gdzie tradycje sztuk walki sięgają do X wieku p.n.e., na Ganxi Dong patrzy się z wielkim uznaniem.

Ukryta głęboko w górach Tianzhu wioska przez długi czas żyła w spokoju. Dziś wie o niej cały świat. Oczywiście wszystko za sprawą dziennikarzy, którzy odwiedzili mieszkającą tu ludność i dowiedzieli się o jej zwyczajach.

Każdy mieszkaniec Ganxi Dong doskonale wie, jak samemu się obronić
Każdy mieszkaniec Ganxi Dong doskonale wie, jak samemu się obronićEast News

Okazało się, że mieszkańcy nie tylko uprawiają rolę, ale także każdego dnia ćwiczą sztuki walki. Trenują na placach, trawnikach, leśnych ścieżkach, a nawet brodząc po kostki w rzece. Wszystko po to, by pogłębiać wiedzę i zdobywać kolejne stopnie wtajemniczenia.

Chińskie media donoszą, że w wiosce praktykuje się obecnie dwa rodzaje tradycyjnych sztuk walki. Jeden z nich to "Styl Czarnego Tygrysa" ("Heihuquan"), charakteryzujący się akrobatycznymi kopnięciami, szybką pracą nóg i wyjątkową sprawnością pięści.

Poranne i wieczorne treningi to norma dla rolników z Ganxi Dong
Poranne i wieczorne treningi to norma dla rolników z Ganxi DongEast News

To jednak nie wszystko - mieszkańcy Ganxi Dong trenują także z użyciem pałek, kijów, czy... wideł. Jak tłumaczą, tak wszechstronna umiejętność walki pozwalała przeżyć, gdy wioskę odwiedzali nieproszeni goście.

Tradycja, która przechodzi z pokolenia na pokolenie dziś jest jedynie rozrywką po ciężkim dniu pracy na roli. W ostatnim czasie do wspólnych treningów dołączyły się nawet kobiety i dzieci. Górscy ludzie Dong, co prawda twierdzą, że nie spodziewają się dziś żadnej zbójeckiej napaści, lecz lepiej żyje im się z myślą, że w razie czego - doskonale poradzą sobie sami...

Takie sceny oglądaliśmy dotychczas tylko w filmach
Takie sceny oglądaliśmy dotychczas tylko w filmachEast News
Po pracy na roli - trening. Tak od wieków żyją mieszkańcy Ganxi Dong
Po pracy na roli - trening. Tak od wieków żyją mieszkańcy Ganxi DongEast News
Ganxi Dong - ukryta w górach wioska kung-fu
Ganxi Dong - ukryta w górach wioska kung-fuEast News
Dzieci również garną się do ćwiczeń
Dzieci również garną się do ćwiczeńEast News
Trening w rzece - efektowny i efektywny
Trening w rzece - efektowny i efektywnyEast News
Ganxi Dong - wspólny trening starszyzny
Ganxi Dong - wspólny trening starszyznyEast News
Doświadczony wojownik pokazuje swoje umiejętności
Doświadczony wojownik pokazuje swoje umiejętnościEast News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas