George Lucas. "Gwiezdne Wojny" i reszta życia
Równolegle z amerykańską premierą do rąk polskiego czytelnika trafia biografia George’a Lucasa, jednego z najważniejszych filmowców w historii kinematografii, wizjonera, twórcy "Gwiezdnych Wojen".
Jako syn właściciela sklepu z artykułami biurowymi miał przejąć rodziny interes i żyć dostatnio na małomiasteczkową modłę. Stanął jednak za kamerą i zrewolucjonizował oblicze kina popularnego.
- Lubiłem przygody, których akcja rozgrywała się w kosmosie - wyznał z prostotą po latach, dlatego gdy zasiadał do pisania pierwszej wersji scenariusza, marzyło mu się połączenie rozmachu "Odysei kosmicznej 2001" z akcją godną przygód agenta 007. W 1977 roku "Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja" weszły na ekrany zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin, jako niezależny film science-fiction.
Czterdzieści lat później "The Telegraph" ocenił, że marka "Star Wars" jest warta więcej niż "Harry Potter" i "James Bond" razem wzięci. A pomyśleć że niewiele brakowało, by zamiast za gwiezdną sagę Lucas wziął się za kręcenie "Czasu Apokalipsy".
Brian Jay Jones, autor bestsellerowej biografii Jima Hensona, "ojca" "Muppetów", znalazł klucz do portretowania postaci w sposób ciekawy zarówno dla fanów, jak i tych, którzy lubią czytać dobre biografie. Lucas Jonesa to postać totalna - idol, ikona, przyjaciel Francisa Forda Coppoli i Stevena Spielberga - uchwycony w chwilach powszednich i zwyczajnych; chuderlawy chłopak z odstającymi uszami, mający trudności z pisaniem i ortografią, który odważył się podążyć za swoją pasją.
Towarzyszymy mu w tej drodze ze stutysięcznego kalifornijskiego miasta na tunezyjską pustynię - gdzie zmagając się z ograniczonym budżetem i szwankującymi prototypami robotów, kręci sceny, które fani sagi zapamiętają jako krajobrazy planety Tatooine - aż po szczyty box office’ów i pierwsze strony gazet.
"George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia" to biografia reżysera wypełniona anegdotami z planów filmowych, odsłaniająca arkana pracy w przemyśle filmowym, męki pisania scenariuszy, morderczych walk o budżet, ale przede wszystkim pierwsze tak otwarte zaproszenie za kulisy "Gwiezdnych Wojen". Jak wyglądała praca z zaawansowaną techniką w latach 80.? Czym inspirował się Lucas, tworząc kultowe postaci: Luke’a Skywalkera, Hana Solo, mistrza Yody? Jakie kłopoty sprawiał
niedopasowany kostium C3PO? Prawdziwa gratka dla kinomaniaków.