Groźne i groźniejsze: Zabójcze zwierzęta

Co sprawia, że jedne zwierzęta są groźniejsze niż inne? Szybkość, wielkość, poziom agresji czy zwinność, z jaką zabijają swoje ofiary? A może stworzenie wcale nie musi być drapieżnikiem, by zasłużyć na miano najgroźniejszego na świecie? Odpowiedzi na te pytania chce poznać Steve Backshall, prowadzący program "Zabójcze zwierzęta".

Steve Backshall zaprasza was na wyprawę do świata zabójczych zwierząt
Steve Backshall zaprasza was na wyprawę do świata zabójczych zwierzątAnimal Planetmateriały prasowe

By tego dokonać, wyrusza w emocjonującą podróż po wszystkich kontynentach świata, tworząc własną listę 60 zwierząt, z którymi spotkanie może być bardzo niebezpieczne. Jego poszukiwania to dla widzów Animal Planet szansa, by zobaczyć egzotyczne gatunki w naturalnym środowisku, a przy okazji poznać zaskakujące fakty na ich temat. A to wszystko siedząc wygodnie (i bezpiecznie) w swoim fotelu.  Wyprawa Steve’a zaczyna się w południowej Afryce. I od razu prowadzący wpada w niezłe tarapaty. Chce z bliska przyjrzeć się hipopotamom, zwierzętom tylko z pozoru wyglądającym na przyjazne i nieporadne. Te groźne stworzenia na lądzie potrafią rozpędzić się do 45 km/h i maja niechlubną sławę zabójców - na Czarnym Kontynencie pozbawiły one życia więcej ludzi niż jakikolwiek inny gatunek. Mimo to Steve próbuje podejść do nich możliwie jak najbliżej i niestety zostaje osaczony w rzece przez dwa hipopotamy. Na szczęście ekipa filmowa w porę śpieszy mu z pomocą. W kolejnych odcinkach również nie zabraknie emocji. Brytyjczyk przemierzając świat stanie oko w oko m.in. z potrafiącym złapać ofiarę w locie rysiem stepowym, cieszącym się sławą ludojada żarłaczem białym oraz kilkunastoma mniejszymi gatunkami: armią mrówek, skolopendrą i najbardziej drapieżnym z nietoperzy - lironosem australijskim. Jak Steve tworzy swoją listę TOP 60? Każdemu ze zwierząt przyznaje punkty za poszczególne cechy, które sprawiają, że spotkanie z nim może być śmiertelnie niebezpieczne. Dzięki temu widzowie przekonają się, że groźne stworzenie wcale nie musi być wielkie i szybkie.

Program "Zabójcze zwierzęta" na pewno przypadnie do gustu młodszej widowni, bo Steve prowadzi go z dużym poczuciem humoru. Starszych zainteresują szczegółowe uzasadnienia prowadzącego, czym dany gatunek "zasłużył" sobie na miejsce na liście najgroźniejszych. A oto kilku zwierzęcych bohaterów programu, z którymi w styczniu spotkają się widzowie Animal Planet:

 Naj... zwierzęta wg Steve’a Backshalla:

Najszybsze:

1.    Czarna mamba - najszybszy wąż na świecie, może poruszać się z prędkością do 24 km/h.

2.    Gwiazdonos - najszybszy łowca na świecie. Znalezienie i połknięcie ofiary (larwy owada lub nicienia) zajmuje mu 1/5 sekundy.

3.    Sokół wędrowny - najszybsze zwierzę na Ziemi. W locie pikowym osiąga prędkość do 320 km/h.

Najbardziej jadowite:

1.    Drzewołaz złocisty - toksyny tej zamieszkującej Amerykę Południową żaby mogą zabić nawet dwadzieścia osób.

2.    Kobra królewska - jedno ukąszenie tego gada może zabić słonia.

3.    Atraks (ptasznik australijski) - uznawany za najbardziej jadowitego pająka na świecie. Jego szczękoczułki są w stanie przebić paznokieć człowieka.

Najlepsi taktycy:

1.    Humbaki - podczas polowania walenie uderzają płetwą ogonową o powierzchnię wody, ogłuszając tym samym swoje ofiary.

2.    Deinopis subrufa - pająk zamieszkujący Australię. Swoje ofiary łapie aktywnie -zarzucając przednimi odnóżami sieć utkaną ze swojej pajęczyny.

3.    Żółw sępi - na swoje ofiary czeka ukryty w mule. Wabi je wysuwając język, na którym ma wyrostek przypominający robaka - zaintrygowane poruszającym się czerwonym punktem ryby, nieświadome zagrożenia, wpływają wprost w paszczę głodnego gada.

Ptasznik Australijski swoimi szczękoczułkami potrafi przebić paznokieć człowieka...Animal Planetmateriały prasowe

Zabójcze zwierzęta

(ang. Deadly 60)

Premiera: w poniedziałek, 14 stycznia, o godz. 19.00 na kanale Animal Planet

Emisja kolejnych odcinków: od poniedziałku do piątku, o godz. 19 i 19.30

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas