Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, dokładnie planujemy nasz pobyt – sprawdzamy ważność paszportu, wybieramy najlepiej dostosowany do naszych potrzeb hotel oraz planujemy zwiedzanie okolicznych atrakcji. Nie każdy jednak pamięta o ubezpieczeniu na wakacje. Co powinno ono zawierać i na ile warto się ubezpieczyć, wyjeżdżając poza granice Polski? Wyjaśniamy.

Przed wyjazdem za granicę, warto pomyśleć o tym co może nas tam spotkać
Przed wyjazdem za granicę, warto pomyśleć o tym co może nas tam spotkaćmateriały promocyjne

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę - co się na nie składa?

W ramach ubezpieczenia na wyjazd za granicę ubezpieczyciele oferują zróżnicowane produkty.  Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować polisę do naszych potrzeb. Większość ubezpieczeń podróży w swojej podstawowej wersji oferuje podobny zakres ochrony, którą można rozszerzać zgodnie ze swoimi potrzebami i planami wyjazdowymi. Co znajdziemy w ramach takiego ubezpieczenia? Zacznijmy od najważniejszych i najczęściej wybieranych elementów.

  1. Koszt leczenia i assistance w podróży - to absolutna podstawa każdego ubezpieczenia na wyjazd, zwłaszcza w przypadku wakacji za granicą. Zapewnia ono pokrycie kosztów leczenia, jeśli w trakcie wyjazdu nagle zachorowaliśmy albo ulegliśmy nieszczęśliwemu wypadkowi. A koszty te potrafią być naprawdę wysokie. Przed częścią kosztów może uchronić nas karta EKUZ. Pamiętajmy jednak, że na jej podstawie bezpłatnie uzyskamy pomoc medyczną jedynie na poziomie świadczeń dostępnych powszechnie i za darmo dla mieszkańców tego kraju (i to tylko w placówkach publicznych). Jeśli karetka zawiezie nas do placówki prywatnej (bo np. publiczna będzie zamknięta), EKUZ nie pokryje kosztów, jakimi zostaniemy obciążeni. Posiadając EKUZ, mamy taki sam dostęp do służby zdrowia jak obywatele kraju, w którym przebywamy. Korzystając z usług medycznych, które nie są dostępne powszechnie bezpłatne dla obywateli danego kraju, będziemy musieli za nie zapłacić. Przed takimi wydatkami ochroni nas właśnie polisa turystyczna zapewniająca pokrycie kosztów leczenia i usługi assistance.
  2. OC w podróży - to kolejny element, który zawiera dobre ubezpieczenie turystyczne, i które może ochronić nas przed wysokim rachunkiem. Jak ono działa? Jeśli w trakcie wakacji za granicą wyrządzimy komuś jakąkolwiek szkodę osobową (np. wjedziemy w kogoś na rowerze, przez co ta osoba złamie rękę) albo szkodę rzeczową, w mieniu (np. uszkodzimy okno w hotelu), to ubezpieczyciel pokryje koszty, którymi zostaniemy obciążeni na rzecz tych osób.
  3. Ubezpieczenie NNW - czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli podczas wakacji przydarzy nam się nieszczęśliwy wypadek i w jego konsekwencji doznamy uszczerbku na zdrowiu, który będzie wymagał dalszego leczenia w Polsce albo rehabilitacji, otrzymamy pieniądze z ubezpieczenia NNW. Dodatkowo ubezpieczyciel wypłaci z jego tytułu świadczenie naszym bliskim w przypadku naszej śmierci.

Ale to nie wszystko - w ramach ubezpieczenia na wakacje możemy dobrać także inne, niezwykle przydatne rozszerzenia. Co znajdziemy w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych?

  1. Ubezpieczenie bagażu podróżnego - przylecieliśmy na miejsce, ale nasza walizka niekoniecznie - słuch o niej zaginął. Albo została nam skradziona z przechowalni czy hotelowego pokoju. Albo też zniszczona i na wakacjach jesteśmy bez naszych bagaży. W takich sytuacjach warto mieć ubezpieczenie na wakacje, które zapewni nam pieniądze w trudnych sytuacjach.
  2. Ubezpieczenie domu lub mieszkania na czas wyjazdu - gdy leżymy na plaży w cieniu palm, nie chcemy zamartwiać się tym, co dzieje się w domu. Co jednak, gdy wrócimy do zalanego przez sąsiada mieszkania? Albo jeśli pod naszą nieobecność zostaniemy okradzeni? Jeśli wolimy być o to absolutnie spokojni, sięgnijmy po ubezpieczenie w podróży, które zabezpieczy także nasz dom, aby dobry nastrój nie opuścił nas po powrocie do Polski.

Jaką sumę ubezpieczenia w podróży wybrać?

Czy warto oszczędzać na ubezpieczeniu na wyjazd za granicę? Naszym zdaniem zdecydowanie nie. Same koszty leczenia za granicą potrafią wywołać ból głowy. Za dobę w szpitalu w Hiszpanii zapłacimy 1633 zł, a we Włoszech 1795 zł[1].  Nie mówiąc o wszelkiego rodzaju zabiegach, operacjach czy o transporcie medycznym. A to tylko Europa. Koszty wzrastają w przypadku chociażby Stanów Zjednoczonych czy też wielu azjatyckich krajów. Dlatego warto sprawdzić, ile może kosztować opieka medyczna w danym kraju i dostosować do tego sumę ubezpieczenia, aby mieć pewność, że polisa pokryje wszystkie działania służb medycznych.

Jeżeli szukamy sposobu na tańsze ubezpieczenie w podróży, to zamiast oszczędzać na składce i wybierać niską, często niewystarczającą sumę ubezpieczenia, skorzystajmy z ubezpieczenia turystycznego online. Ta forma zakupu polisy jest nie tylko wygodna, ale też pozwala czasami obniżyć cenę - zniżkę za zakup ubezpieczenia turystycznego online oferuje np. Aviva.

[1] https://www.finder.com/uk/healthcare-costs-by-country (Kwoty przeliczone z według kursu funta brytyjskiego z dnia 13 lutego 2019 roku wynoszącego 4,92 zł.)

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas