Jaki jest największy cud Układu Słonecznego?
Od starożytności ludzie tworzyli listy cudów świata. Wyróżniali w ten sposób budowle, później też miejsca, których konstrukcja lub piękno jest unikalne. Dziś dzięki współczesnej nauce możemy pokusić się o stworzenie takiej listy obejmującej obiekty lub zjawiska spoza naszego globu.
Wiemy już, że na innych planetach znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym także istnieją niezwykłe krajobrazy i mają miejsca zachwycające zjawiska. Próbę ułożenia kosmicznej listy cudów podejmie Brian Cox, prowadzący program "Siedem cudów Układu Słonecznego" na kanale Discovery Science.
"Żyjemy w świecie cudów. Mamy rozległe oceany i niesamowitą pogodę. Ogromne góry i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Jeśli wydaje ci się, że nasza planeta istnieje w zupełnej izolacji, to jesteś w błędzie. Jesteśmy częścią znacznie szerszego ekosystemu, który rozciąga się daleko ponad naszą atmosferą." Tymi słowami brytyjski fizyk Brain Cox rozpoczyna każdy z sześciu fascynujących odcinków serii.
Tego wykładowcę Uniwersytetu w Manchesterze i współpracownika CERN-u od zawsze fascynowały prawa natury i fizyki, które ukształtowały naszą planetę i ich wpływ na kształtowanie się światów poza nią. Teraz te zależności Cox w przystępny sposób przybliży widzom Discovery Science. Pokaże przy tym niezwykłe piękno oddalonych o setki tysięcy kilometrów od naszej planety ciał niebieskich.
Swoje rozważania Brian Cox zaczyna od analizy zjawiska zapadnięcia się wielkiej chmury różnych gazów, które miało miejsce miliardy lat temu i rozpoczęło formowanie się naszego "kosmicznego podwórka". Wtedy zapaliło się Słońce, będące sercem układu planetarnego, w którym znajduje się nasza Ziemia. Proces formowania się Układu Słonecznego trwał kolejne miliardy lat. Dziś możemy zachwycać się idealnie symetrycznym i zsynchronizowanym systemem, w którym znajduje się 8 planet poruszających się w indywidualnym rytmie.
W pierwszym odcinku serii Cox przyjrzy się szóstej planecie od Słońca - Saturnowi, a konkretnie dziewięciu otaczającym go pierścieniom lodowym. Czy te twory, czyniące planetę najbardziej niezwykłym wizualnie obiektem w kosmosie, mogą powiedzieć naukowcom także coś o przyszłości Ziemi? W kolejnych odcinkach Cox dzięki nowoczesnej grafice komputerowej i informacjom uzyskanym z flotylli sond, pojazdów i teleskopów krążących wokół Ziemi, przybliży widzom kolejne planety i księżyce tworzące nasz Układ Słoneczny.
Kosmiczna podróż, jaką odbędą widzowie programu "Siedem cudów Układu Słonecznego", to wyjątkowa okazja na poznanie światów ukrytych w odległych częściach naszego układu planetarnego. Pozwoli ona też przekonać się, że bez zbytniej przesady można stwierdzić, że miano największego cudu Układu Słonecznego powinno przypaść naszej Ziemi.
Siedem cudów Układu Słonecznego
(ang. Seven Wonders of the Solar System)
Premiera: w sobotę, 5 stycznia, o godz. 21.00 na kanale Discovery Science
Emisja kolejnych odcinków: soboty, o godz. 21.00