Książki o górach. Pięć pomysłów na świąteczny prezent
Co jakiś czas na polskim rynku wydawniczym ukazują się ciekawe książki o górach lub postaciach, które wpisały się w historię himalaizmu. Poniżej przedstawiamy listę pięciu biografii - w sam raz na świąteczny upominek nie tylko dla amatorów górskich opowieści.
W ostatnich latach powstało trochę tytułów przybliżających sylwetki i dokonania największych postaci polskiego himalaizmu. To bardzo cieszy, bo biało-czerwona flaga wielokrotnie łopotała na wietrze na najwyższych szczytach świata, a Polacy w Himalajach i Karakorum tworzyli historię.
Ale górskie książki to nie tylko relacje z wypraw czy sylwetki wspinaczy. To także reportaże, albumy, czasem też inspirowane prawdziwymi historiami powieści. Krótko mówiąc, to literatura, po którą warto sięgnąć. Tym razem bliżej przyjrzymy się jednak typowym biografiom. Oto kilka wytypowanych przez nas propozycji, w sam raz na świąteczny prezent.
Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście". Wydawnictwo Agora
Jerzy Kukuczka to ikona nie tylko polskiego himalaizmu. Jako drugi człowiek na świecie - po Reinholdzie Messnerze - zdobył czternaście ośmiotysięczników, tocząc przy tym pasjonujący wyścig z utytułowanym Tyrolczykiem. Jakim cudem ten niepozorny chłopak ze Śląska tego dokonał? Między innymi z tym pytaniem mierzą się autorzy jego biografii, i robią to bardzo przekonująco, bazując na rozmowach z bliskimi, bogatych archiwach i zapiskach samego Kukuczki.
Anna Kamińska, "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci". Wydawnictwo Literackie
Legenda polskiego himalaizmu, równie silna co wspomniany wyżej Jerzy Kukuczka. Lista jej osiągnięć jest niepodważalna: pierwsza Europejka na Mount Evereście, pierwsza kobieta na K2. W - wydawałoby się - dyscyplinie zarezerwowanej dla facetów, kroku dorównywała jej tylko elita wspinaczy. Anna Kamińska w swojej książce nie skupia się wyłącznie na dorobku Wandy Rutkiewicz. Idzie o krok dalej, z wielką wprawą i dociekliwością kreśląc sylwetkę tej skomplikowanej i nietuzinkowej kobiety.
Ewa Matuszewska, "Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze". Wydawnictwo Annapurna
Człowiek, dla którego nie było w górach rzeczy niemożliwych. Znakomity wspinacz, a także organizator. Właściwie to za jego sprawą specjalnością Polaków stało się zdobywanie najwyższych szczytów świata zimą. Sam wszedł zimą m.in. na Noszak, kierował też chociażby historyczną wyprawą na Mount Everest. 17 lutego 1980 roku na dachu świata stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Wbrew tytułowi książka Ewy Matuszewskiej daleko wykracza poza górskie szlaki Lidera.
Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski, "Ja, pustelnik. Autobiografia". Wydawnictwo Literackie
Kolejny z wielkich polskiego himalaizmu. Można by mu postawić pomnik albo przynajmniej napisać zgrabną laurkę. Nic z tego. "Ja, pustelnik" to nienachalna spowiedź wielkiego sportowca kompletnie pozbawiona megalomanii. Zamiast tego jest szczerość, bo tylko tak można opowiedzieć o kosztach podróży w najwyższe góry świata, fobiach i lękach. Bardzo ciekawa książka, nie tylko dla maniaków himalaizmu.
Adam Bielecki, Dominik Szczepański, "Spod zamarzniętych powiek". Wydawnictwo Agora
"Spod zamarzniętych powiek" to opowieść o drodze młodego chłopaka z górniczych Tychów na szczyty najwyższych gór świata. Warto przeczytać, żeby wczuć się w klimat panujący 7-8 tysięcy metrów nad powierzchnią ziemi, zmierzyć się z odwiecznym pytaniem "po co oni tam chodzą?" i poznać prawdziwe oblicze wrażliwego sportowca niesłusznie kojarzonego często wyłącznie z tragedią, do jakiej doszło na Broad Peak. Bielecki niebawem wyruszy z polską ekipą na K2 - ostatnią z najwyższych, a niezdobytych zimą gór świata.
(dj)
***
Zobacz także: