Majsterkowanie - ostatnia deska ratunku dla męskości?

Bycie szefem czy zapewnienie bytu własnej rodzinie przestaje być domeną mężczyzny. Role te przejmują kobiety, doskonale odnajdując się w nowej sytuacji - twierdzi socjolog, dr Tomasz Sobierajski. Czy dzieje się tak na wszystkich płaszczyznach życia? Jak mężczyźni odnajdują się w nowych realiach i co sprawia, że czują się spełnieni? Czy majsterkowanie jest ostatnią ostoją męskości? Na te i inne pytania odpowiada badanie opinii "Być mężczyzną w domu".

"Misiu, pokaż mi jeszcze raz, jak wywijasz swoją wyrzynarką!"
"Misiu, pokaż mi jeszcze raz, jak wywijasz swoją wyrzynarką!"123RF/PICSEL

Coraz bardziej elastyczni

Zjawisko komentuje socjolog dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego:

"Z pewnością zmiana rodzaju związku i tak silne "zwycięstwo" charakteru partnerskiego relacji nad tradycyjnym ma wiele przyczyn. Z jednej strony zmiany społeczne wyemancypowały kobiety odnośnie podejmowania pracy zawodowej, a okoliczności gospodarcze i polityczne sprawiły, że zarobki kobiet stanowią często niebagatelną część całości dochodów rodziny. Z drugiej strony mężczyźni przestali wstydzić się tego, że gotują, sprzątają i opiekują się dziećmi".

Jeszcze w paleolicie?


Majsterkowanie - jednak męska sprawaWedle deklaracji badanych to właśnie majsterkowania okazuje się wyjątkowo męskim zajęciem. Zdecydowana większość zarówno kobiet (76%), jak i mężczyzn (83%) twierdzi, że tą działką powinni zajmować się przede wszystkim panowie. Mężczyźni w ramach majsterkowania najczęściej przyznają się do składania mebli (83%), malowania ścian (83%) i naprawy sprzętów elektrycznych (67%). Połowa badanych mężczyzn (49%) wykonuje samemu przedmioty do domu, nieco mniej (42%) dekoruje pomieszczenia, a prawie tyle samo co naprawia samochód (41%), renowuje przedmioty (40%).

Kobieta też potrafi

"Mężczyźni poszli ścieżką "narcystyczno-zdobywczą", deklarując, że dla kobiet u mężczyzn najważniejszy jest atrakcyjny wygląd i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, a kobiety trzymały się ścieżki "kojąco-intelektualnej", deklarując, że najbardziej atrakcyjna dla nich u mężczyzny jest opiekuńczość i inteligencja" - dodaje dr Sobierajski.

Benny Benassi - 'Satisfaction' (Official Video)

Droga do spełnienia

Czy zatem mężczyznom uda się wyjść obronną ręką z batalii o męskość? Majsterkowanie wydaje się silnym orężem.

Badanie "Być mężczyzną w domu"  przeprowadzone zostało przez agencję SW Research dla marki Dremel.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas