Microsoft wybrany najbardziej etyczną firmą w USA. „O wiele mniej inwigilacji od Google”

Amerykanie zostali poproszeni o ocenę ponad 1000 dochodowych korporacji, uwzględniając 29 różnych aspektów, a ich wynik wskazał jednoznacznie - najbardziej etyczny jest gigant z Redmond.

Biznes o zasięgu globalnym i etyka? Dla większości z nas brzmi to co najmniej abstrakcyjnie, ale zajmująca się badaniami rynkowymi firma Just Capital i tak postanowiła sprawdzić, co na ten temat sądzą Amerykanie. W związku z tym przepytała ponad 4000 osób, próbując uzyskać odpowiedź na pytanie, który z wielkich koncernów ceni kwestie etyczne najbardziej. Odpowiedź okazała się być dokładnie taka sama jak w ubiegłym roku, bo na szczycie zestawienia ponownie wylądował Microsoft. Zdziwieni? 

Pewnie trochę tak, ale należy pamiętać, że na odbiór firmy wpływ ma wiele czynników, a jednym z tych ocieplających może być osoba Billa Gatesa, który zajmuje się szeroko pojętą działalnością charytatywną i chociaż od lat nie pracuje już dla Microsoftu, to wciąż jest z nim kojarzony. Z drugiej strony mamy zaś Apple i ciągnące się za nim afery z wykorzystywaniem nieletnich do składania iPhone’ów, Google na potęgę oskarżane o „kradzież danych” czy Facebooka z kolejnymi aferami dotyczącymi handlowania naszymi danymi.

Reklama

Wszystko to znalazło odzwierciedlenie w wynikach ankiety, w której ocenie poddano 1000 najważniejszych firm, pytając badanych o takie aspekty, jak podejście do pracowników, klientów, udziałowców, działania na rzecz społeczności czy działania na rzecz środowiska. Po podliczeniu wyników okazało się, że Microsoft jest ceniony przez klientów najbardziej, ale na pierwszą dziesiątkę załapały się również Nvidia, Apple, Intel, Salesforce czy Alphabet - tak jak wspominaliśmy, wizerunkowe wpadki Facebooka sprawiły, że firma nie cieszy się ostatnio zbytnim uznaniem i wylądowała dopiero na 149 miejscu zestawienia (warto jednak zaznaczyć, że przesądziło podejście do klientów, bo jeśli chodzi o płace, to koncern znalazł się w czołówce).

- W czołówce zestawienia znajdują się technologiczne i związane z technologiami firmy, a dzieje się tak dlatego, że nasi ankietowani wprost przyznają, że najbardziej liczy się dla nich to, jak traktujesz swoją siłę roboczą. Firmy zajmujące się tymi dziedzinami płacą swoim pracownikom powyżej średniej i dają im możliwość dalszego rozwoju zawodowego - twierdzi Alison Omens z Just Capital w wywiadzie dla CNN. Nic więc dziwnego, że inne branże, jak bankowość, media czy koncerny energetyczne, znalazły się daleko w tyle - w całym zestawieniu znalazły się jedynie 3 instytucje finansowe (JPMorgan Chase na 70., Bank of America na 71. i First Horizon na 87.), 1 dom medialny (Nielsen na 79.) i 1 koncern energetyczny (Apache na 76.).

Źródło: GeekWeek.pl/Just Capital

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama