Play piercing - ostre zabawy na granicy bólu
Play piercing jest jedną z najbardziej ekstremalnych modyfikacji ciała, w której, chodzi przede wszystkim o zabawę. Polega ona na zdobieniu skóry kolczykami i igłami. W Polsce, to wciąż kontrowersyjny sposób zdobienia ciała.
"Play piercing, jak sama nazwa wskazuje, to zabawa piercingiem - igłami lub kolczykami, przez które przeplata się tasiemki. Częściej jednak polega ona na wbijaniu cienkich igieł w ciało, tworząc z nich rozmaite wzory" - tłumaczy w rozmowie z PAP Life moderator ciała, Adam Lachman.
Nakłuwanie ciała igłami, jest bez wątpienia bolesne. Powstaje, więc pytanie - kto i dlaczego decyduje się na tak ekstremalny zabieg? Powodów jest wiele, od chęci wystawienia na próbę swojej wytrzymałości na ból, po zaznaczenia swojej indywidualności i charakteru.
"Chodzi o to, aby sprawdzić własna wytrzymałość i przezwyciężyć ból. Często jest tak, że adrenalina blokuje odczuwanie bólu. Wydzielają się endorfiny, które pobudzają i dają odczucie przyjemności. Z tych powodów i ze względu na walory estetyczne na play piercing decyduje się 90 proc. śmiałków" - stwierdził Lachman.
W przeciwieństwie do tatuaży i tradycyjnego kolczykowania ciała, play piercing, jest modyfikacją tymczasową. Ozdobę z igieł można "nosić" jedynie do kilku godzin. Z kolei wzorów robionych na kolczykach, aby uniknąć infekcji, należy się pozbyć maksymalnie po trzech dniach. "Im krócej, tym lepiej. Mając to na uwadze, można uniknąć powstawania na ciele blizn" - podkreślił moderator.
"Play piercing możemy zrobić praktycznie na każdej części ciała, ale najczęściej wykonuje się go na plecach z tego powodu, że dają one najwięcej możliwości do tworzenia różnych wzorów. Równie często play piercing można zobaczyć na klatce piersiowej, czy na nogach" - powiedział Lachman.
Ekstremalny pomysł na urodzinowy play piercing (uwaga, drastyczne!)
Wydawałoby się też, że body i play piercing jest przejawem współczesnej ekstrawagancji, ale w rzeczywistości modyfikacje ciała są praktyką prawie tak starą, jak świat. Starożytne plemiona przekłuwały i zdobiły swoje ciała kawałkami muszli, kości lub drewnianymi kołkami już tysiące lat temu.
Body piercing, który współcześnie kładzie nacisk na przyjemności, ból i bunt, początkowo miał znaczenie duchowe i charakter rytualny. Okaleczanie ciała bardzo często świadczyło o sile danego wojownika. Były to na przykład przekłucia przegrody nosowej praktykowane przez plemiona Nowej Gwinei. Członkowie tych plemion do dziś noszą podobne ozdoby, a związane jest to z obrządkiem okresu dojrzewania płciowego. Nakłuwanie i przekłuwanie ciała było również bardzo popularne wśród Majów, Inków i Azteków.