SARS-CoV-2 utrzymuje się na pieniądzach 10 razy dłużej niż wirus grypy

Naukowcy z narodowej australijskiej agencji naukowej CSIRO postanowili sprawdzić, jak wypada nowy koronawirus w kwestii utrzymywania się na powierzchniach w porównaniu z wirusem grypy.

SARS-CoV-2 utrzymuje się na pieniądzach 10 razy dłużej niż wirus grypy
SARS-CoV-2 utrzymuje się na pieniądzach 10 razy dłużej niż wirus grypyGeekweek

Z ust części tzw. koronasceptyków można często usłyszeć, że Covid-19 to tak naprawdę nieco inna grypa, a cała pandemia została za mocno rozdmuchana. Naukowcy, którzy mają kontakt z wirusem SARS-CoV-2 już od kilku długich miesięcy, z każdym kolejnym dniem udowadniają jednak, że chociaż objawy może i są podobne, mamy do czynienia z dwiema różnymi chorobami i to pod wieloma względami. Najnowsze badania przynoszą zaś informacje na temat czasu utrzymywania się wirusów na różnych powierzchniach i w różnych warunkach, sugerując, że takie elementy jak niska temperatura, szkło, stal nierdzewna i banknoty znacznie przedłużają życie wirusa wywołującego Covid-19, który o całe 10 dni pokonuje wirusa grypy. Badacze z CSIRO odkryli, że na niektórych powszechnie występujących powierzchniach, jak banknoty czy wyświetlacze smartfonów, wirus SARS-CoV-2 jest w stanie przeżyć do 28 dni, a ich testy przeprowadzone w Australian Centre for Disease Preparedness (ACDP) można podsumować następująco - wirus:

żyje dłużej w niskich temperaturach,

żyje dłużej na nieporowatych gładkich powierzchniach, jak szkło, stal nierdzewna i winyl, w porównaniu z porowatymi powierzchniami, jak bawełna,

żyje dłużej na papierowych banknotach niż na plastikowych.

Szef wykonawczy CSIRO, dr Larry Marshall, twierdzi, że badania nad przeżywalnością wirusa opierają się na dotychczasowych pracach agencji nad Covid-19, jak testy szczepionek, wody odpadowej, środków ochrony i wiele innych. - Ustalenie, jak długo wirus pozostaje aktywny na różnych powierzchniach, pozwala nam precyzyjniej przewidzieć i zapobiegać jego rozprzestrzenianiu, czyli lepiej chronić naszych obywateli - tłumaczy. Dr Debbie Eagles, pracująca zarówno nad lepszym zrozumieniem wirusa, jak i testowaniem potencjalnych szczepień, dodaje: - Nasze wyniki pokazują, że SARS-CoV-2 pozostaje zaraźliwy na powirzchnia przez bardzo długi czas, co przypomina o konieczności stosowania dobrych praktyk, jak regularne mycie rąk i często używanych powierzchni. W 20℃, czyli mniej więcej temperaturze pokojowej, wirus pozostaje ekstremalnie silny, żyjąc 28 dni na gładkich powierzchniach, jak szkło na wyświetlaczach czy plastikowe banknoty. Dla porównania, wirus grypy typu A przeżywa w podobnych warunkach 17 dni, co pokazuje, jak silny i odporny jest SARS-CoV-2.

Naukowcy korzystali tu z koncentracji wirusa podobnej do tej obserwowanej w próbkach od zainfekowanych pacjentów, a po testach w temperaturze pokojowej przeszli do takich w temperaturze 30 i 40℃, które jak łatwo się domyślić negatywnie wpływały na zdolności przetrwania wirusa. Badacze postawili również na przeprowadzenie badania w ciemnościach, żeby wykluczyć wpływ promieniowania UV, bo jak pokazują inne próby to potrafi błyskawicznie dezaktywować koronawirusa. Jak dodaje dr Eagles, chociaż wciąż nie wiemy dokładnie, jaką rolę odgrywa transmisja za pomocą powierzchni, to warto wiedzieć, jak długo wirus jest groźny na często używanych powierzchniach, żeby wiedzieć, w jaki sposób ewentualnie chronić się przed zarażeniem w ten sposób.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas