Wielka Wojna w powietrzu - możesz zobaczyć na żywo

27 lipca, w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego zostanie otwarta wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny”. Będzie to jedna z największych i najciekawszych ekspozycji otwieranych w Polsce i Europie Środkowej z okazji upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

wojna
wojnamateriały prasowe
W czasie wystawy Skrzydła Wielkiej Wojny będzie można oglądać pierwszowojenne samoloty na żywoMuzeum Lotnictwa Polskiego w KrakowieINTERIA.PL/materiały prasowe

Zaledwie osiem lat po pierwszym udanym wzlocie braci Wright na plaży Kitty Hawk, aeroplan został pierwszy raz użyty bojowo podczas wojny z Turcją w 1911 r. Wtedy też zauważono jego możliwości, wtedy też ludzie po raz pierwszy przerazili się widokiem lotniczej śmierci... Mimo tego, gdy w 1914 r. wybuchła Wielka Wojna praktycznie żaden kraj nie wiedział, jakie możliwości niesie ze sobą rozkwit lotnictwa.

Powszechnie uważano, że "lotnictwo to świetny sport, ale na wojnie samolot nie będzie absolutnie przydatny". Również żaden ówczesny strateg w najśmielszych wizjach nie mógł przypuszczać, że to właśnie zawodna maszyna ze sklejki, cienkiej aluminiowej blachy, prześcieradłowego płótna i fortepianowego drutu zrewolucjonizuje sposób prowadzenia wojen i że stanie się to już podczas trwania tego pierwszego światowego konfliktu...

W 1914  r. Francja posiadała 141 maszyn, Wielka Brytania 113, Rosja 145, Belgia 23, a Niemcy i Austro-Węgry 268. Wkrótce jednak nastąpił bardzo gwałtowny rozwój lotnictwa, gdyż samolot szybko udowodnił swoją wartość w rozpoczynającym się konflikcie.

Powietrzne bitwy będzie można oglądać w Krakowie, Nowym Targu i ŁososinieJakub JawieńINTERIA.PL/materiały prasowe

W wigilię setnej rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny, 27 lipca 2014 r., Muzeum Lotnictwa Polskiego, posiadające w swych zbiorach jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji pamiątek z tego okresu otworzy nową ekspozycję. Bez wątpienie wystawa "Skrzydła Wielkiej Wojny" będzie kluczowa dla Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Pozwoli na przygotowanie godnej oprawy dla najcenniejszych eksponatów będących w posiadaniu MLP oraz pozwoli przybliżyć pamięć o wydarzeniach, które przed wiekiem kształtowały świat, jaki dziś znamy... Wówczas powszechnie uważano, że "lotnictwo to świetny sport, ale na wojnie samolot nie będzie absolutnie przydatny". Również żaden ówczesny strateg w najśmielszych wizjach nie mógł przypuszczać, że to właśnie zawodna maszyna ze sklejki, cienkiej aluminiowej blachy, prześcieradłowego płótna i fortepianowego drutu zrewolucjonizuje sposób prowadzenia wojen i że stanie się to już podczas trwania tego pierwszego światowego konfliktu.

Wystawa realizowana w ramach projektu "Skrzydła Wielkiej Wojny, Małopolska 1914-2014" będzie jedną z największych i najciekawszych ekspozycji otwieranych w Polsce i Europie Środkowej z okazji upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. O jej walorach świadczą nie tylko unikatowe zbiory, ale i nowatorski projekt artystyczny połączony z elementami rzeczywistości rozszerzonej.

Jak powiedział dla INTERIA.PL dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Krzysztof Radwan:

- Do niedawna pokazywaliśmy w tym hangarze nasze samoloty, ale stały one po obu stronach na przestrzeni o długości 35 metrów. Teraz będzie trzeba przejść ponad 100 metrów w tym samym hangarze, bo tak ta ekspozycja jest ułożona. Wystawa jest bardzo dobrze przemyślana i sądzę, że przyciągnie oczy nie tylko Polski ale i całego świata. Kiedyś, ktoś powiedział, że w Krakowie jest jedna "Dama z Łasiczką", a my mamy tych dam - skrzydlatych dam - aż piętnaście. 

Wizualizacja wystawy Skrzydła Wielkiej WojnyINTERIA.PL/materiały prasowe
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas