CyanogenMod chce być trzecią siłą na rynku systemów mobilnych
Steve Kondik, znany wśród internetowej społeczności jako Cyanogen, wraz z grupką najbliższych współpracowników oficjalnie założył firmę Cyanogen Inc., z kapitałem początkowym wynoszącym aż 7 milionów dolarów.
Celem tej organizacji będzie dalsze rozwijanie własnego oprogramowania, docieranie do szerszej grupy użytkowników i zostanie trzecim największym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych na świecie - zaraz za "oryginalnym" Androidem oraz iOS.
Twórcy CyanogenMod podają, że w bazie znajduje się już ponad 8 mln użytkowników - wszyscy zgodzili się na przesyłanie informacji o swoich urządzeniach. Szacuje się, że wszystkich może być nawet kilka razy więcej.
Według twórców - wielu nowych użytkowników odstrasza skomplikowany proces instalacji oprogramowania. Problem ten ma rozwiązać nowy instalator dla systemu Windows, którego premiera spodziewana jest w najbliższych dniach. To właśnie dzięki niemu CyanogenMod ma stać się jeszcze bardziej popularny.
Bardzo istotnym elementem w rozwoju oprogramowania będzie też wypuszczanie na rynek urządzeń z CM na pokładzie. Twórcy podają, że możemy spodziewać się niebawem partnerstwa z co najmniej jednym poważnym producentem. Zapowiedź brzmi obiecująco i może się okazać, że nieoficjalne oprogramowanie bazujące na "czystym Androidzie" znajdzie się w urządzeniach np. Sony czy HTC.
Cyanogen zdradził przy tym, że projekt pozostanie darmowy i nie musimy się obawiać opłat za korzystanie z ROM-u.
CyanogenMod może stać się pełnowartościowym oprogramowaniem, rozwiązującym problemy użytkowników narzekających na brak aktualizacji, przynoszącym wygodę i funkcje, których brakuje w standardowym Androidzie.
Piotr Andrzejewski