Projekt MegaDroid - jak Androidy zachowują się w naturalnym środowisku

David Fritz pracuje w amerykańskim Sandia National Lab, a w ramach pracy bawi się 300 tysiącami Androidów. Pracują one na wirtualnych maszynach znajdujących się w klastrze obliczeniowym.

David Fritz testuje zachowanie połączonej sieci Androidów
David Fritz testuje zachowanie połączonej sieci Androidówmateriały prasowe

Po co uruchamiać aż tak dużo wirtualnych maszyn? Ponieważ jest to najtańszy i najprostszy sposób sprawdzenia, jak duże sieci zachowują się w przypadku awarii.

Najprostszy nie oznacza oczywiście, że jest to proste - software przygotowany przez specjalistów z Sandia Lab obejmuje emulację wszystkich możliwych funkcji Androida, łącznie z wysyłaniem SMS-ów, bezprzewodowym przesyłaniem danych czy danymi z rozlicznych czujników.

MegaDroid, bo tak nazywa się cały projekt, jest trzecim z kolei projektem tego typu, realizowanym przez laboratorium. Poprzednie obejmowały uruchomienie miliona wirtualnych Linuksów (projekt MegaTux) oraz 100 tysięcy wirtualnych Windowsów XP i 7 (projekt MegaWin).

Sam MegaDroid uruchomiony jest na tych samych, wartych pół miliona dolarów maszynach co poprzednie dwa projekty. Klaster składa się z 520 węzłów, z których każdy wyposażono w czterordzeniowe procesory Intel Core i7 i 12 GB RAM. W przypadku MegaDroid uruchomiono na nich wirtualne Androidy oparte na wersji x86 Androida 4.0.

Głównym celem projektu jest sprawdzenie w warunkach laboratoryjnych jak tak duża sieć urządzeń zachowuje się w przypadku dużej awarii. Ma to pomóc w opracowaniu mechanizmów, które większą odporność sieci na tego typu zdarzenia. Ale nie tylko operatorzy komórkowi mogą skorzystać dzięki temu:

- Wyobrażam sobie, że firma taka jak Foursquare mogła by być bardzo zainteresowana Androidami znajdującymi się w pokoju obok, by przetestować swoją platformę przed wypuszczeniem jej. Niektóre wzory zachowania pojawiają się dopiero jeśli przyjrzeć się im w odpowiedniej skali - powiedział Fritz.

Naukowcy chcieliby, by oprogramowanie stworzone na potrzeby tego projektu trafiło do internetu na licencji GPL. Najprawdopodobniej uda się to zrobić jeszcze przed końcem tego roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas