Android jest najpopularniejszym systemem dzięki piractwu?

W sektorze urządzeń mobilnych największą popularnością cieszy się system Android. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, jednak jak się okazuje, kluczowe znaczenie ma tutaj piractwo. Widać to w szczególności na przykładzie pobieranych gier oraz strat jakie notują deweloperzy.


Jak donosi serwis Slashgear, użytkownicy korzystający z Androida, pobierają 14 razy więcej nielegalnego oprogramowania niż osoby posiadające urządzenia mobilne z iOS. Duża w tym zasługa bardziej otwartej architektury i zasięgu produktu Google. Najlepiej pokazano skalę piractwa na przykładzie dewelopera Butterscotch Shenanigans i gry Towelfight 2. W przypadku Androida pobrano 34091 razy nielegalną kopię gry, przy 2438 na iOS. Daje to również 95 proc. użytkowników zainteresowanych tytułem, którzy wybrali piracką wersję.

Skala problemu jest jednak znacznie szersza i obejmuje wiele innych gier czy aplikacji. Co ciekawe, piractwo nie maleje nawet wówczas, gdy oryginalny tytuł wyceniany jest na 0,99 dol. Przez takie podejście wielu deweloperów musiało znieść cenę i ustawić status na Freemium (materiał udostępniany za darmo jednak kosztem pojawiających się reklam), co również nie do końca podoba się użytkownikom.

Reklama

W ubiegłym roku FBI oraz Departament Sprawiedliwości w USA zamknęły 3 duże strony udostępniające nielegalne gry i aplikacje. Na ich miejscu pojawiają się jednak kolejne. Tutaj niewykluczone jest wprowadzenie nowego rozwiązania, jakim jest opłata wyłącznie za dostęp do kolejnych misji (w przypadku gier), co powinno bardziej zabezpieczyć ten segment. W praktyce jednak walka z piractwem będzie toczyć się jeszcze przez wiele miesięcy.

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Android | piractwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy